1. Fischer.sk
  2. Bulharsko
  3. Dôležité informácie

Dôležité informácie o Bulharsku

Bulharsko-Dovolenka-v-Bulharsku-nie-je-iba-o-hoteli,-zistite-si-viac-informacii-o-tunajsich-zvyklostiach.jpg

Čo robiť v prípade úrazu či choroby, kde si zameniť peniaze, ako funguje internet, o koľko je posunutý čas a ďalšie dôležité informácie o Bulharsku nájdete prehľadne na jednom mieste práve tu.

Štátne zriadenie

Bulharsko je parlamentná republika, v jej čele stojí predseda vlády a prezident.

Administratívne členenie

Bulharsko je takmer o polovicu väčšie ako Česká republika. Delí sa na 28 oblastí pomenovaných podľa príslušného hlavného mesta. K najznámejším patria Sofia, Plovdiv, Burgas, Veliko Tarnovo, Šumen, Varna, Sliven, Ruse, Pleven a Stara Zagora.

Časový posun

Časové pásmo v Bulharsku je posunuté o jednu hodinu pred stredoeurópskym. V praxi to vyzerá tak, že na pobreží Čierneho mora je 13 hodín, zatiaľ čo u nás iba 12 hodín. Rovnako je to i počas prázdnin, pretože v Bulharsku majú tiež letný čas.

  • Počas zimného času: Bulharsko + 1 hodina
  • Počas letného času: Bulharsko + 1 hodina

Mena a peniaze

Bulharskou menou je leva (BGN). Ak chcete vymeniť menší obnos peňazí, využite zmenáreň, s čiastkou od 50 eur môžete ísť do banky. Otváracie hodiny bánk sú spravidla od pondelka do piatka od 9:00 do 13:00 hod. a od 14:00 do 17:00 hod., cez víkendy je zatvorené. V banke budete potrebovať doklad totožnosti, za výmenu peňazí neplatíte žiadny poplatok.

V turistických oblastiach sa nachádza celý rad zmenární. Je dobré porovnať si kurzy v jednotlivých zmenárňach. V zmenárňach na uliciach buďte ostražitejší. Najlepšie urobíte, ak si vymeníte peniaze v banke alebo v hotelovej zmenárni. V žiadnom prípade nevymieňajte peniaze na ulici, môžete naraziť na podvodníkov!

Komunikácia

Internet

V každom bulharskom malomeste nájdete minimálne jednu internetovú kaviareň. Internet je ale bežnou súčasťou všetkých lepších hotelov, v kaviarňach na pobreží už bežne nájdete i pripojenie WiFi.

Pošta

Väčšina poštových úradov je otvorených celý týždeň okrem nedele, a to od 8:00 do 18:00 hod. Doručenie listu do Slovenskej republiky trvá zopár dní.

Telefonovanie

Bez prirážky je možné telefonovať z telefónnych automatov, a to buď na mince alebo na telefónne karty, ktoré kúpite v obchodoch a v stánkoch. Telefonovať môžete i z hotela.

Pre medzinárodné hovory zvoľte predčíslie 00, potom kód volanej krajiny (pre SR 421) a nakoniec číslo volanej ústredne bez nuly. 

Dôležité čísla

Bulharsko-Poznacte-si-dolezite-telefonne-cisla-a-kontakty-na-urady,-neviete,-kedy-sa-vam-zidu.jpg

Tiesňové volanie: 112
Záchranná služba: 150
Hasiči: 160
Polícia: 166

Kontakty na úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Sofii

Blv. Janko Sakazov 9
1504, Sofia
Bulharsko
Tel.: +359 29429210
Fax: +359 29429235
Mobil: +359 888510455 (pohotovostná služba v mimopracovnom čase pre mimoriadne situácie)
E-mail: emb.sofia@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/web/sofia

Zdravotná starostlivosť

Medzi Slovenskou republikou a Bulharskom existuje platná obojstranná dohoda, že prvá pomoc a nutné ošetrenia zaisťujú štátne zdravotnícke zariadenia zadarmo.

Ak ste prostredníctvom cestovnej kancelárie FISCHER uzatvorili cestovné poistenie v ERV Európskej poisťovni, kontaktujte v prípade zdravotných problémov vášho sprievodcu alebo linku asistenčnej služby EuroAlarm Asistence.

Starostlivo si uschovajte všetky potvrdenia od lekára. Na základe podmienok dohodnutých v zmluve vám po návrate poisťovňa náklady spojené s ošetrením uhradí. Ak máte uzatvorené cestovné poistenie v inej cestovnej poisťovni, postupujte podľa jej pokynov.

Otváracie hodiny lekární sú počas pracovných dní od 9:00 do 13:00 hod. a od 16:00 do 20:00 hod.

Lekárnička sa hodí i do Bulharska

Užitočným pomocníkom na dovolenke v Bulharsku môže byť i cestovná lekárnička s prostriedkami na znižovanie horúčky, proti žalúdočným problémom a proti zápalu či nachladnutiu. Pribaľte tiež niečo na zmiernenie následkov uštipnutia bodavým hmyzom a repelent.

Colné predpisy

Za dovoz a vývoz vecí osobnej potreby sa clo neplatí. Ale napríklad drahú elektroniku alebo šperky a starožitnosti musíte deklarovať. Predmety, ktoré je možné dovážať z Bulharska na Slovensko zistíte na stránke Ministerstva zahraničných vecí.