Autom, vlakom, loďou Doprava po Belgicku

Aké sú možnosti prepravy po Belgickom kráľovstve? Výsledkom spojenia neveľkej rozlohy a vyspelosti dopravnej siete je rýchla dostupnosť ktoréhokoľvek miesta v krajine.

Letecká doprava po Belgicku

Pri ceste do Belgicka lietadlom môžete pristáť na štyroch významných medzinárodných letiskách: Brusel (Aéroport de Bruxelles-National Zaventem), Antverpy (Internationale Luchthaven Antwerpen), Ostende (Internationale Luchthaven Oostende-Brugge) a Lutych (Liège Airport). Medzinárodné letisko nájdete aj v Charleroi (Aéroport de Charleroi Bruxelles Sud) a pohodlne sa do krajiny dostanete i z neďalekého holandského Maastrichtu.

Belgicka-lodna-dopravna-siet-je-neobycajne-husta.jpg

Železnice v Belgicku

Okrem hornatého Ardenského regiónu, kde sa pre hromadný transport využíva hlavne autobusová doprava, je Belgicko pretkané hustou a kvalitnou železničnou sieťou. S ňou sa dostanete takmer do každej časti krajiny, aj keď meria niekoľko tisíc kilometrov. Vlaky sú na špičkovej európskej úrovni.

Po cestách Belgicka

Belgická sieť ciest patrí k najlepším v EÚ. Väčšina diaľnic je podľa štátneho nariadenia v noci kompletne osvetlená, čo veľmi spríjemňuje cestovanie. Diaľničné poplatky (s výnimkou tunela Liefkenhoesk pod Šeldou v Antverpách) sa neplatia.

Platia tie isté dopravné predpisy ako v SR, iba najvyššia povolená rýchlosť na diaľnici je iba 120 km za hodinu. Pozor, za prekročenie povolenej rýchlosti sa platia veľmi vysoké pokuty.

Lodná dopravná sieť v Belgicku

Antverpy, Gent a Zeebrugge sú významné medzinárodné prístavy a dobre splavnými na člnoch a lodiach je i väčšina väčších riek v ich okolí. Z Ostende, rovnako ako z Zeebrugge, plávajú pravidelné trajektové linky do anglického Doveru alebo do Škótska.