1. Fischer.sk
 2. Belgicko
 3. Aktivity a zábava

Čo robiť v Belgicku? Vyberte si z množstva aktivít

Jedno veľké eldorádo pamiatok, zábavných parkov, obchodných galérií, trhovísk, múzeí a ďalších miest, kde sa rozhodne nebudete nudiť – to je Belgicko. Snaží sa tým vynahradiť nedostatok prírodných krás a vyhriatych slnečných pláží.

Pamätihodnosti v Belgicku

Najväčším lákadlom Belgicka sú bezpochyby jeho nádherné pamiatky. Dlhá história krajiny je vidieť hlavne v celom rade stredovekých miest so skutočnými architektonickými unikátmi.

Antverpy

Antverpy (súčasť dedičstva UNESCO) boli od stredoveku nesmierne bohatým mestom. Dodnes sú významným (druhým najväčším) európskym prístavom a centrom spracovania diamantov. Starobylé jadro charakterizuje katedrála Panny Márie (dokončená v roku 1523), najstaršia budova finančnej burzy na svete a pitoreskné cechové domy. Žil tu jeden z najslávnejších flámskych maliarov Peter Paul Rubens, ktorého tvorbu nájdete v početných múzeách.

Bruselsky-symbol-Manneken-Pis.jpg

Bruggy

Nefalšovaná stredoveká atmosféra na vás dýchne v Bruggách, v srdci hrdého Flámska. Úchvatnému starému mestu dominuje plejáda sakrálnych stavieb z 15. a 16. storočia ako je katedrála Panny Márie, Jeruzalemský kostol, katedrála Spasiteľa či bazilika Svätej krvi. Nenechajte si ujsť prechádzku krivolakými uličkami, ktoré pretínajú vodné kanály a lemujú prastaré kamenné domy. Galéria Groeningse Museum ukrýva obrazy starých majstrov bruggskej školy (napr. Hieronymus Bosch, Jan van Eyck).

Gent

Aj nádherný Gent sa rozvíjal už od ranného stredoveku a býval častým ohniskom sporov medzi protestantmi a katolíkmi. V jeho centre si môžete pozrieť gotický hrad Gravensteen z 11. storočia, katedrálu svätého Bavona alebo okázalé stredoveké meštianske domy na preslávenom nábreží Graslei.

Brusel

Historické centrum belgickej metropoly tvorí jedno z najkrajších námestí na svete – Grote Markt s prekrásnou gotickou radnicou. Uchváti vás i jeden z najväčších európskych kostolov, moderná bazilika Sacré Coeur, okázalá katedrála svätého Michaela alebo art deco & secesný klenot Palác Stoclet. Symbolom mesta je svetoznáma socha cikajúceho chlapčeka Manneken Pis.

Zábavné parky

Ak zostanete ešte chvíľu v Bruseli, nemôžete obísť Atomium, obrovskú skulptúru kryštalickej mriežky železa odkazujúcu na medzinárodnú výstavu Expo 58. Zavítať by ste mali do parku Mini Europe s miniatúrami najznámejších európskych stavieb a do akvaparku Oceade s obrovskými toboganmi. Pozornosť si zaslúži i nádherný Bruselský park s obrovskými fontánami, rozsiahle skleníky Serres royales de Laeken v Kráľovských záhradách či Parc du Cinquantenaire z roku 1880, lemovaný množstvom umeleckých sôch.

K turisticky najpopulárnejším parkom v celom Belgicku patrí:

 • Plopsaland pri mestečku De Panne na pobreží Severného mora,
 • zoologická záhrada Planckendael pri Mechelene,
 • Bobbejaanland pri Lichtaarte s fantastickými horskými dráhami,
 • delfinárium Boudewijn v Bruggách,
 • prírodný adrenalínový park LPM pri Durbuy,
 • atrakciami prešpikovaný Walibi Belgium & Adrenalin Parc blízko Wavre,
 • zoopark Pairi Daiza pri Brugelette umožňujúci dobrodružnú cestu okolo sveta,
 • nádherná zoo Bellewaerde pri Ieper.

Morské pobrežie v Belgicku

Brehy Severného mora pri Belgicku sa podobajú napríklad francúzskej Normandii. Uprostred leta si užijete aj vodné radovánky, opaľovanie a kúpanie na starostlivo udržiavaných plážach. Za najkrajšiu je právom považovaná pláž De Panne pri malebnom mestečku s rovnakým názvom. Cez prázdniny sa vždy premení na rušné letovisko s pravidelnými hudobnými koncertami, festivalmi a inými akciami.

Ďalšie skvelé využitie pri mori vás čaká napríklad na plážach okúzľujúceho prístavu Ostende, odkiaľ sa pravidelnými trajektovými linkami dostanete do Veľkej Británie.

Zábava v Belgicku

Každoročne sa v Belgicku, v krajine kultúry, koná celý rad svetoznámych hudobných festivalov. Stačí menovať obrovský rockový festival Rock Werchter, júlový festival technohudby Tomorrowland v meste Boom či jazzové prázdninové stretnutie Jazz Gent. K ďalším tematickým koncertom patrí bruselské outdoorové Couleur Café, Reggae festival v Geelu či popový Pukkelpop usporadúvaný v auguste v meste Hasselt.

Pivo-patri-k-typickym-belgickym-suvenirom.jpg

Nakupovanie v Belgicku

Hlavne vo veľkých belgických mestách pohodlne nakúpite v najmodernejších obchodných centrách (napr. „čokoládová“ pasáž Les Galeries Royales Saint-Hubert v Bruseli, nákupné stredisko Les Galeries Saint-Lambert v Lutychu či Shopping Stadsfeestzaal v Antverpách). Na pobreží si môžete vychutnať atmosféru pitoreskných lokálnych trhov, odkiaľ si odveziete rozličné originálne suveníry.

Belgické suveníry

K turisticky najobľúbenejším patria hlavne preslávené belgické pralinky, svetoznáme ručne vyrábané krajky, reprodukcie stredovekých belgických majstrov, štetce a belgické pivo. Špeciálnu kategóriu tvoria komiksy, Belgicko je totiž ich európskym centrom – kto by nepoznal Tintina?

Štátne sviatky v Belgicku

 • 1. január – Nový rok
 • Marec/apríl – Veľká noc (nedeľa)
 • Marec/apríl – Veľkonočný pondelok
 • 1. máj – Sviatok práce
 • Máj – Nanebovstúpenie Krista (6. štvrtok po Veľkej noci)
 • Máj/jún – Svätodušné sviatky (7. nedeľa a pondelok po Veľkej noci)
 • 21. júl – Štátny sviatok (1831 prvý kráľ Leopold I. nastúpil na trón)
 • 15. august – Nanebovzatie Panny Márie
 • 1. november – Sviatok všetkých svätých
 • 2. november – Pamiatka zosnulých (iba pre úrady)
 • 11. november – Deň prímeria, ukončenie 1. svetovej vojny
 • 15. november – Sviatok kráľovskej dynastie (iba štátne úrady)
 • 25. december – Vianoce
 • 26. december – Vianoce