1. Fischer.sk
  2. Belgicko
  3. Dôležité informácie

Kontakty, mena a ďalšie dôležité informácie o Belgicku

Štátne zriadenie

Belgické kráľovstvo je federatívna konštitučná monarchia. Každý z troch regiónov (Flámsky, Valónský a Bruselský) má vlastný parlament, ktorému je nadradený federálny parlament. Niektoré kompetencie lokálnych vlád a federálnej vlády nie sú úplne zákonne objasnené, preto veľmi často prebiehajú ústavné súdne spory. Formálnou hlavou štátu je kráľ (Filip Belgický), výkonnú moc má však premiér.

Administratívne členenie

Belgicko je administratívne rozdelené na 10 samosprávnych krajov. Päť z nich je valónskych (Brabant valónsky, Henegavsko, Lucemburk, Lutych a Namur) a päť flámskych (Antverpy, Brabant flámsky, Flandry východné, Flandry západné a Limburk).

Kralovsky-palac-v-Bruseli.jpg

Jazyky

Belgicko sa podľa jazykového princípu delí na tri spoločenstvá:
  • Flámske spoločenstvo – oficiálny jazyk je flámčina (dialekt holandčiny používaný vo Flámsku)
  • Francúzske spoločenstvo (Valónsko-bruselská federácia) – oficiálny jazyk je francúzština
  • Nemecko-jazyčné spoločenstvo – oficiálny jazyk nemčina

Časový posun

V Belgicku platí stredoeurópsky čas ako v Českej republike, rovnako sa tu používa i prechod na letný čas.

Mena a peniaze

Menovou jednotkou je euro. Klasickou platobnou kartou zaplatíte takmer všade, rovnako tak môžete vyberať hotovosť v rozsiahlej sieti bankomatov mnohých bankových inštitúcií.

Komunikácia

Belgicko je jednou z najvyspelejších európskych krajín s perfektnou komunikačnou infraštruktúrou.

Internet

Belgicko je dostatočne pokryté internetom, ktorý je v obchodných centrách a verejných inštitúciách zadarmo, vo všetkých dôležitejších mestách narazíte na internetové kaviarne. Hotely bežne ponúkajú pevné pripojenie alebo wi-fi.

Pošta

Sieť poštových úradov s typickým červeno-bielym logom je hustá v celom Belgicku. Bežné otváracie hodiny vo väčších mestách sú počas pracovných dní od 9:00 do 18:00 hod. Zásielka do Českej republiky príde do niekoľkých dní.

Telefonovanie

V Belgicku pôsobia najväčší globálni telefónni operátori, signál je po celej krajine bezproblémový.

Dôležité čísla

  • Telefónna predvoľba Belgicka – 0023
  • Rýchla zdravotnícka pomoc, hasiči – 100 (staré číslo)
  • Polícia – 101
  • Rýchla zdravotnícka pomoc, hasiči – 112 (nové číslo)

Kontakty na úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bruseli

Avenue Molière 195, 1050, Brusel, Belgicko
Mapka polohy
Tel.: +32 23464261 (ústredňa), +32 23401462, +32 23463597 (konzulárne oddelenie), +32 23401460 (sekretariát)
Fax: +32 23401464, +32 23401467 (konzulárne oddelenie)
Mobil: +32 478621639 (diplomatická pohotovostná služba)

Arc-de-Triomphe-v-Bruseli.jpg

Zdravotná starostlivosť

Belgické zdravotníctvo je na špičkovej európskej úrovni. Občan ČR s Európskou kartou zdravotného poistenia má nárok na akútne a neodkladné ošetrenie zadarmo. Na riešenie neakútnej starostlivosti, úrazu alebo nadštandardných služieb je rozhodne rozumné pred cestou uzatvoriť turistické zdravotné poistenie. Neakútna návšteva lekára alebo hospitalizácia sa platí priamo na mieste a v hotovosti.

Colné predpisy

Pre Belgicko platia colné a devízové predpisy Schengenského priestoru. Od colných poplatkov je oslobodený neobchodný import. Pre import a export valút neplatia žiadne obmedzenia. Výška hotovostných finančných prostriedkov nie je pevne stanovená.

Zakázaný alebo obmedzený je import niektorých druhov živých zvierat, ako aj ich častí (ulity, krokodílie zuby, panciere korytnačiek atď.), či výrobkov z nich (slonovinové sošky). Nesmú sa dovážať ani určité druhy rastlín, rôzne výrobky z mäsa a niektoré údeniny, strelné a bodné zbrane, predmety kultúrnej či náboženskej hodnoty a starožitnosti.

Pri cestovaní so psom, mačkou alebo fretkou je nutný pas zvieraťa v záujmovom chove vydaný a vyplnený veterinárom. Okrem toho musí byť zviera identifikovateľné tetovaním alebo mikročipom a očkované proti besnote.

(Aktualizované podrobnosti nájdete na webových stránkach MZV o Belgicku.)