História

História „zeleného ostrova“ La Palma

Pôvodní obyvatelia

Dlho predtým, ako prišli na Kanárske ostrovy Európania, patrili ostrovy Guančom, ktorí sem prišli z Afriky. Bohužiaľ dodnes sa nevie, ako sa na ostrovy dostali. Podľa archeologických nálezov žili v jaskyniach a svojich mŕtvych mumifikovali.

Kolonizácia ostrova

Európania priplávali na ostrovy až v 14. storočí. Moreplavec Lanzarotto Marcello ako prvý kolonizoval ostrov Tytheroygatra (teraz Lanzarote). V roku 1402 začali boje o ostrovy. Najskôr boli obsadené normanským barónom Jeanem de Béthencourtem a neskôr si ostrovy nárokovali Portugalci. V nasledujúcich rokoch boli ostrovy svedkami krutých bojov.

V 18. storočí sa Kanárske ostrovy stali kvôli zásobám vína a trstinového cukru terčom pirátov. Koncom 18. storočia sa ostrovy úplne podriadili Španielsku.

V roku 1936 bol na ostrovy kvôli svojim protivládnym aktivitám vyhostený Francisco France. O niekoľko rokov neskôr vypukla občianska voja. Francova armáda nakoniec po troch rokoch bojov zvíťazila a Kanárske ostrovy boli až do roku 1975 pod Francovou diktatúrou. Keď zomrel, bola obnovená konštitučná monarchia na čele s kráľom Juanom Carlosom I.

Kanárske ostrovy sú od roku 1982 španielskym autonómnym štátom.

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám