Ibiza a jej zemepis: všetko od morského pobrežia až po vrcholky hôr

Ibiza je súčasťou Baleárskych ostrovov a spoločne s Formenterou sa nazýva Pityuské ostrovy (Islas Pitiusas). Názov Pityusy (Ostrovy pínií) dostali preto, že sú plné stredomorských borovíc.

Koľko riek preteká cez Ibizu?

Ibiza je s rozlohou 571 kilometrov štvorcových a dĺžkou pobrežia 210 kilometrov tretím najväčším ostrovom baleárskeho súostrovia. Jej dĺžka je 41 kilometrov a najužšia časť meria 21 kilometrov. Súčasťou ostrova je i 48 malých ostrovčekov. Najbližšie sa nachádza ostrov Formentera, pevninské Španielsko je vzdialené necelých 100 kilometrov.

Spanielsko-06-Ibiza-Pohlad-na-ostrov-Ibiza-zo-Stredozemneho-mora.jpg

Najvyšším vrchom Ibizy je Sa Talaiassa, má ale iba 475 metrov. La Sierra de Portmany a Els Almuts sú dva najväčšie horské hrebene. Pohorie delí úrodná nížina, rozprestierajúca sa od zálivu San Antonio po Cala San Vicente. Práve tu tečie i jediná rieka Baleárskych ostrovov Santa Eulalia del Río. Teda skôr zvyšok rieky – dnes je totiž už takmer vyschnutá.

Obyvateľstvo na Ibize a jeho vyznanie

Na ostrove žije okolo 130 tisíc obyvateľov, 10 percent z nich sú trvalo usadení cudzinci. Ibiza sa delí na päť mestských obcí, tzv. municipis. Hlavné a najväčšie mesto sa volá Eivissa. Má 40 tisíc obyvateľov a rozprestiera sa na juhovýchodnom pobreží. Ďalšie väčšie mestá sú Sant Antoni de Portmany, Sant Joan de Labritja, Sant Josep de sa Talaia a Santa Eularia des Riu.

Štátnym náboženstvom je v celom Španielsku katolícke náboženstvo. Na Ibize sa konajú omše v desiatkach katolíckych kostolov, zúčastniť sa môžete i protestantských bohoslužieb. Ak sa budete chcieť pozrieť do kostola ako turisti, primerane tomu prispôsobte odev.

Ekonomika Ibizy

Ibiza bola do 60. rokov 20. storočia sebestačným ostrovom poľnohospodárov a rybárov. Vyvážala hlavne soľ, každoročne až 70 tisíc ton. Obrat nastal s príchodom turistiky, od ktorej je dnes ekonomika úplne závislá. Turistický ruch tvorí 98 percent ekonomiky ostrova. Potraviny a iný tovar sa dovážajú z pevniny. Ibiza láka hlavne mladých ľudí, ktorí si sem prišli užívať nočný život.