Ibiza je ostrovom nikdy sa nekončiaceho veselia a zábavy

Spanielsko-06-Ibiza-Na-vodne-radovanky-je-Ibiza-ako-stvorena.jpg

Ibiza je tiež známa aj ako ostrov zábavy. Okrem nespočetných barov, klubov a diskoték však ponúka i panenskú prírodu a nádherné piesočnaté pláže obklopené borovicovými a píniovými hájmi. V metropole ostrova Eivissa nájdete množstvo reštaurácií, originálnych kaviarní, butikov a elegantných obchodíkov. Dovolenka na Ibize poskytuje i možnosť šnorchlovania a potápania, plachtenia alebo rôznych športových aktivít.

Športy

Vodné športy

Menšiu plachetnicu pre dve osoby si môžete prenajať v kaviarňach na plážach a vo väčšine škôl vodných športov. Výuka je vhodná pre úplných začiatočníkov. Na odľahlejšie miesta sa výborne dostanete vodnými bicyklami. Sú stabilné, a preto s vami môže ísť i menšie dieťa. Ceny sa odvíjajú od počtu hodín.

Na Ibize je obľúbený windsurfing. Vybavenie vám požičajú v špecializovaných centrách alebo v turistických strediskách. Vyskúšať si môžete i potápanie, šnorchlovanie a rybárčenie. Vybavenie pre rybárov je tu lacné a dobre dostupné. Potápať sa a zároveň loviť ryby je ale zakázané. Na potápanie budete potrebovať licenciu, pri šnorchlovaní vám stačí základné vybavenie. To je pomerne lacné a s trochou cviku tak môžete pozorovať podmorský život na vlastné oči.

Golf a minigolf na Ibize

V blízkosti Cala Llonga si môžete zahrať na starostlivo upravenom golfovom ihrisku. Ten, komu viac vyhovuje mini verzia golfu, sa môže s tyčou predviesť na minigolfe v oblastiach Sant Antoni, Santa Eulária a Portinaxt.

Jazda na koňoch

Spoznávať krajinu na Ibize z konského chrbta je nezabudnuteľný zážitok. Pri jazdách na koni uvidíte i turisticky nedotknuté oblasti v srdci ostrova. Jazdecké stajne sú v Portinatx, Sant Antoni, Santa Gertrudis a neďaleko Santa Eulália. Samozrejme, k dispozícii sú i profesionálni inštruktori. 

Wellness a spa

Wellness a spa sú väčšinou súčasťou hotela.

Nakupovanie

Spanielsko-06-Ibiza-Prostredie-hippie-trhu-na-Ibize-je-neopakovatelne.jpg

Najznámejšie hippie trhy sa konajú v určených dňoch na niekoľkých miestach po celom ostrove. Najvyhľadávanejšie sú trhy v Es Caná a každú sobotu od 10:00 do 20:00 hod. v reštaurácii Las Dalias v mestečku San Carles. Nájdete tam čerstvé ovocie, zeleninu i ryby, ale i šperky, typickú ibizskú módu adlib, remeselnícke výrobky a veľa ďalšieho.

Nakupovanie na trhoch

Najznámejšie hippie trhy sa konajú v určených dňoch na niekoľkých miestach po celom ostrove. Nájdete tam čerstvé ovocie, zeleninu i ryby, ale i šperky, typickú ibizskú módu adlib, remeselnícke výrobky a veľa ďalšieho.

Nakupovanie v obchodoch

Otváracie hodiny sú väčšinou od 09:00 hod. do pol druhej popoludní, a potom opäť od pol piatej do 21:00 hod. V sobotu je otvorené iba dopoludnia, v nedeľu majú obchody spravidla zatvorené. Inak je to v supermarketoch, kde sú otváracie hodiny často celý deň až do neskorých večerných hodín.

Spanielsko-06-Ibiza-Pohoda-v-tradicnom-mestecku-Sant-Llorenc.jpg

Nakupovanie suvenírov na Ibize

Móda a doplnky

Ibizská móda je špecifická a známa po celom svete. Nazýva sa adlib, vyrába sa ručne a spracovanie je vždy originálne. Názov je odvodený od latinského ad libitum (obleč si, čo sa ti páči), čo je heslo skutočne výstižné pre oblečenie made in Ibiza. Hippie módu najlepšie nakúpite na tradičných hippie trhoch v Es Caná.

Keramika

Hrnčiarske a keramické dielne zaviedli na ostrove Feničania, Rimania a Mauri. Tradícia sa udržala dodnes. Kúpiť môžete reprodukcie sochy kartáginskej bohyne Tanit alebo ručne maľované taniere. Rovnako tento ostrov symbolizujú aj jašterice a postavičky v čiernych či červeno-bielych krojoch.

Likéry

Radosť vám určite urobí nákup bylinkových likérov. Tie najznámejšie nájdete pod názvom Hierbas ibicencas (obsahujúci aníz, rozmarín, tymian a ďalšie byliny), Palo nebo Frígola (z materinej dúšky).

Prútený tovar

Na Ibize sú obľúbené lykové tašky, kabelky, koše i klobúky. Kúpiť ich môžete vo všetkých tvaroch a farbách.

Reštaurácie

Reštaurácie nájdete po celom ostrove. Ochutnajte vynikajúcu španielsku kuchyňu, určite vás nesklame. Ceny v reštauráciách sú v porovnaní s európskymi mestami väčšinou nižšie. Výhodné sú aj poludňajšie menú del día. Za jedlo s troma chodmi vrátane nápoja zaplatíte väčšinou okolo 15 eur.

Sprepitné

Zvykom je nechávať sprepitné vo výške 5 až 10 percent z celkovej sumy. Sprepitné sa dáva v baroch, reštauráciách, chyžným, recepčným i vodičom autobusov.

Zábava a nočný život na Ibize

Každú noc si môžete urobiť príjemnú prechádzku malebnými starobylými uličkami ostrova. Nie je nič lepšie ako si potom dať niekde dobrú kávu alebo osviežujúci drink a pozerať sa na prekrásny západ slnka.

Pre Ibizu je typický búrlivý nočný život. Veľa návštevníkov sem mieri práve kvôli nemu. V noci žijú hlavne prímorské terasy hlavného mesta a strediska Sant Antoni a Santa Eulalia. Zabávať sa môžete do neskorých ranných hodín, niekde i dopoludnia. Všetky diskotéky sú v noci dostupné DISCObusom.

Vstup na diskotéky a do nočných klubov vás bude stáť okolo 40 eur a viac v závislosti od účinkujúcich. V tomto smere je ale Ibiza legendárna a určite stojí za to spoznať jej nočný život.

Najslávnejšie diskotéky planéty

Spanielsko-06-Ibiza-Pozorovanie-zapadu-slnka-nad-Ibizou-nema-chybu.jpg

K najvyhľadávanejším diskotékam na Playa d’en Bossa patrí Space Ibiza a Bora Bora. V blízkosti prístavu v Eivisse na Paseo Marítimo nájdete diskotéku Pacha, založenú v roku 1973. Na ceste z Eivissy do San Antonia blízko San Rafael sa nachádzajú preslávené diskotéky ako a Amnesia alebo Privilege, najväčšia diskotéka na svete. V San Antoniu nájdete diskotéky Es Paradis a Eden.

Západ slnka nad Ibizou stojí za to

Nenechajte si ujsť západ slnka v bare Café del Mar na pravom (severnom) brehu zátoky San Antonio. Rovnomenná chilloutová hudba je dnes známa po celom svete. Posedenie tu patrí ku skutočným zážitkom. Ak chcete vidieť západ slnka, vyberte sa včas. Podnik je, hlavne počas sezóny, preplnený. Nájdete pri ňom i obchod s hudbou inšpirovaný práve miestnou nezabudnuteľnou atmosférou. Na okolí je veľa podobných barov, kde často uvidíte miestnych i svetových DJ-ov, ako pripravujú hudbu priamo pred vami.

Oslavy na Ibize

Obyvatelia na Ibize často a radi oslavujú. Okrem bežných španielskych štátnych sviatkov majú príležitostí viac ako dosť, pretože všetky obce s výnimkou hlavného mesta majú vo svojom názve meno svätého. A deň patróna sa musí patrične osláviť, čo znamená sprievody, tanec, rôzne kultúrne udalosti a ochutnávky miestnych špecialít. Miestne sviatky sú tak pestré, že v návštevníkoch zanechajú nezabudnuteľný dojem.