1. Fischer.sk
  2. Kolumbia
  3. Praktické informácie

Praktické informácie o Kolumbii

Celých 9 tisíc kilometrov nás delí od Kolumbijskej republiky, preto je dobré si uvedomiť niekoľko odlišností, s ktorými sa počas dovolenky na juhoamerickom kontinente pravdepodobne stretnete.

Elektrický prúd

Kolumbijská elektrická sieť nie je kompatibilná s európskymi prístrojmi. Prúdi v nej napätie 120 V a používajú sa odlišné konektory, na cestu si teda vždy pribaľte príslušný adaptér.

Pohlad-z-hory-Monserrat-na-Bogotu.jpg

Pitná voda

Vo veľkých kolumbijských mestách je síce voda z vodovodného rozvodu deklarovaná ako pitná, avšak často má vysoký obsah olova a iných, zdraviu škodlivých ťažkých kovov. Pite výhradne balenú vodu, ktorú bežne všade zakúpite. Rozhodne sa vyvarujte pitia vody z akýchkoľvek neznámych zdrojov.

Bezpečnosť a kriminalita

Aj keď si Kolumbia vyslúžila nálepku rizikovej krajiny, existuje tu množstvo turisticky bezpečných regiónov, kde je možné bezstarostne stráviť nezabudnuteľnú exotickú dovolenku. Patrí sem napríklad rekreačné stredisko Cartagena, súostrovie San Andrés y Providencia a mnoho iných.

S istou obozretnosťou a za dodržania bezpečnostných opatrení je možné navštíviť väčšie mestá a významné pamiatky. Vyhýbajte sa najmä miestam s väčšou koncentráciou osôb, nepohybujte sa sami a po zotmení nevychádzajte do odľahlých lokalít. Oblúkom sa vyhnite chudobným štvrtiam, nevystavujte zbytočne šperky a neukazujte hotovosť. Akékoľvek plánované cesty do vnútrozemia na vlastnú päsť konzultujte so zastupiteľským úradom.

Opaľovanie

V tropických oblastiach Kolumbie vždy dbajte na zásady zdravého opaľovania, slnko je tu veľmi agresívne. Vyhýbajte sa pobytu vonku v poludňajších hodinách, používajte krémy s vysokým ochranným faktorom, vždy noste pokrývku hlavy a dôkladne dodržiavajte pitný režim.