1. Fischer.sk
  2. Kolumbia
  3. Dôležité informácie

Dôležité informácie o Kolumbii. Oplatí sa ich vedieť

Štátne zriadenie

Kolumbia je parlamentná prezidentská republika s čiastočnou autonómiou regionálnych úradov. Hlavou štátu je prezident, najvyššími predstaviteľmi municipálnej samosprávy sú guvernéri volení na štvorročné obdobie. Administratívne sa Kolumbia člení na 32 departementov a hlavné mesto Bogotu.

Jazyky

Úradným jazykom v Kolumbii je španielčina.

Pripravte-sa-na-vsetky-krasy-Kolumbie.jpg

Časový posun

Časový posun Kolumbie je 7 hodín oproti stredoeurópskemu času. Ak u nás máme napríklad 17 hodín dopoludnia, v Kolumbii je len 10 hodín dopoludnia. Letný čas sa v Kolumbii nevyužíva.

Mena a peniaze

Menovou jednotkou je kolumbijské peso (COP), ktorého kurz sa voči korune pohybuje priemerne okolo 0,33 eur za 1 000 COP. Peso sa delí na 10 reálov alebo 100 centimov. V súčasnosti sú v obehu bankovky s hodnotou 2 000, 5 000, 10 000, 20 000, 50 000 a 100 000 pesos a mince 50, 100, 200, 500 a 1 000 pesos.

Bankomaty sú vo väčšine veľkých miest bežne dostupné a v obchodoch a nákupných centrách takmer bez problémov zaplatíte i kartou. Banky a zmenárne fungujú obvykle do 16 hodiny, najľahšie zameniteľnou menou je americký dolár, výmena eura býva oveľa komplikovanejšia.

Komunikácia

Internet

V turistických centrách i vo veľkých aglomeráciách je k dispozícii celý rad internetových kaviarní, k bezplatnej WiFi sieti sa tu pripojíte v každom lepšom hoteli i v nákupných centrách.

Pošta

V Kolumbii bez problémov fungujú poštové úrady, zásielka putuje do SR asi 6 týždňov.

Telefonovanie

V krajine pôsobia veľkí globálni operátori, mimo horskej a pralesnej oblasti je krajina dostatočne pokrytá mobilným signálom. Do Európy sa dovoláte i z hustej siete verejných automatov. Zatelefonovať môžete aj priamo od pouličných predajcov, SIM karta nie je nutná.

Dôležité čísla

Medzinárodná predvoľba: 0057

Záchranné zložky

  • Polícia: 112
  • Hasiči: 119
  • Záchranná služba: 125

Kontakty na úrady

Veľvyslanectvo SR v Kolumbii

V Kolumbii sa veľvyslanectvo pre občanou Slovenskej republiky nenachádza. V prípade potreby môžu kontaktovať veľvyslanectvo v Brazílii.

SES, Avenida das Nações, Qd. 805,
Lote 21B, 
Brasilia
Telefón: 0055 6134431263, 0055 6132429719
Mobil: 0055 61 99848 1249 (pohotovostné číslo)

Zdravotná starostlivosť

Vo väčších mestách je zdravotníctvo na pomerne slušnej úrovni, hlavne v súkromných zariadeniach. Za ošetrenie sa požaduje platba vopred a v hotovosti, preto je dobré pred cestou uzatvoriť komplexné cestovné zdravotné poistenie. Vo vidieckych a horských oblastiach je prístup k zdravotnej starostlivosti väčšinou veľmi obtiažny.

Colné predpisy

Pre Kolumbiu platia bežné colné obmedzenia ako v iných krajinách (liehoviny, vína, cigarety a podobne). Cestovateľ môže do krajiny bez cla doviesť štandardné predmety pre osobnú potrebu a finančné prostriedky v hotovosti do výšky 10 tisíc USD. Sumy presahujúce tento limit musia byť zapísané v colnej deklarácii, ktorá sa predkladá pri kontrole na hraniciach.

Je zakázané vyvážať exotické zvieratá a rastliny, pašovanie flóry a fauny sa prísne kontroluje a trestá. Pri odchode z Kolumbie, hlavne na medzinárodných letiskách, je potrebné počítať s prísnou protidrogovou kontrolou batožiny. Bežné sú dôkladné osobné prehliadky a veľmi vysoké tresty za pašovanie drog! Nikdy neprijímajte na letiskách od cudzích osôb žiadosti o prepravu akýchkoľvek balíčkov či batožiny!

(Aktualizované podrobnosti nájdete na webových stránkach MZV o Kolumbii.)