Najrýchlejšia doprava po Kolumbii

Ako sa prepravovať po Kolumbii, kde veľké vzdialenosti v tisíckach kilometrov nie sú ničím výnimočným? To vám povie nasledujúci stručný prehľad.

Lietadlom nad Kolumbiou

Z Európy sa do Kolumbie dostanete pravidelnými leteckými linkami, z ktorých väčšina mieri na medzinárodné letisko El Dorado v metropole Bogota. Medzinárodné terminály sú však i v ďalších veľkých mestách ako Cali, Cartagena (Aeropuerto Internacional Rafael Núňez), Baranqilla či Medellin, a aj na turisticky obľúbenom ostrove San Andres v Karibskom mori. Medzi letiskami funguje celý rad vnútroštátnych spojov a letecká doprava je asi najbezpečnejším prostriedkom na cestovanie medzi veľkými aglomeráciami.

I-rozmanitost-Kolumbie,-kde-Rock-of-Guatape,-stoji-za-specifickostou-tunajsej-dopravy.jpg

Plavby loďou v Kolumbii

Po mori sa dostanete z Cartageny na najväčšie karibské ostrovy, do USA, Panamy či Mexika. Zaujímavou a dobrodružnou alternatívou môže byť cesta motorovou loďou po veľtoku Río Magdalena či rafting na rieke Rio de la Vieja.

Autom po Kolumbii

Stav cestnej siete v krajine nie je dobrý. Bežným automobilom či taxíkom je vhodné cestovať iba vo väčších mestách, mimo nich sa neobídete bez terénneho vozidla. Doprava je tu veľmi chaotická, predpisy sa nedodržiavajú a v mestách môže byť pre Európana jazda autom veľmi traumatizujúcim zážitkom.

Využívajte skôr taxislužby, avšak neodporúčame zastavovať taxíky priamo na ulici, nechajte si oficiálnu službu zavolať z hotela či z letiska. Mestská hromadná doprava prakticky neexistuje, železničné trate spájajú iba niekoľko veľkých miest.

Kolumbijské požičovne automobilov a diaľnice

Pri letiskách je v prevádzke klasická sieť miestnych i zahraničných požičovní automobilov, jazdiť smiete s platným medzinárodným preukazom. Kvalitné sú však iba tri hlavné diaľnice v krajine: Karibská, Východná a Centrálna, spájajúce veľké aglomerácie v regiónoch. Cesty v horských a vidieckych oblastiach sú väčšinou nespevnené, s prudkým prevýšením a často veľmi nebezpečné. Časté sú policajné a vojenské kontroly.

Autobusová doprava v Kolumbii

Diaľkovú prepravu pre turistov zabezpečujú autobusy. Operuje tu veľa súkromných aj štátnych dopravcov a o vhodnej službe pre vás cieľ vás najlepšie informujú samotné hotely. V mestách fungujú bežné autobusové stanice, kde majú jednotlivé spoločnosti svoje stánky. V nich kúpite cestovné lístky pre požadovanú trasu v rôznych cenových kategóriách podľa stupňa pohodlia.

Pre vzdialené ciele je lepšie využiť skôr veľké komfortnejšie autobusy ako malé dodávky. Ceny štandardnej autobusovej prepravy sú zhruba identické s našimi cenami.