1. Fischer.sk
  2. Francúzsko
  3. Podnebie a počasie

Aké počasie vás čaká vo Francúzsku

Vzhľadom na zemepisnú polohu a značnú rozlohu má Francúzsko štyri rozdielne klimatické oblasti. Juh pri Stredozemnom mori a v Provensálsku je subtropický s horúcimi suchými letami a takmer žiadnymi zimami. Naproti tomu je severné pobrežie kanála La Manche ovplyvňované Golfským prúdom (tzn. i Bretónsko a Normandia), spravidla daždivé s miernymi zimnými mesiacmi takmer bez snehu. Podobná klíma vládne i na západe krajiny, avšak s chladnejšími vlhkejšími letami a najmenšími teplotnými rozdielmi medzi letom a zimou.

S typickým stredoeurópskym podnebím, rovnakým ako v našich zemepisných šírkach, sa stretnete iba vo vnútrozemí smerom na východ, ktorý je lemovaný Alpským masívom. V Alpách samotných vládne typická horská klíma so snehovou pokrývkou až šesť mesiacov v roku.

Kedy sa vydať do Francúzska

Ideálny čas na cestu do Francúzska teda dosť závisí od oblasti, kam cielite. Rekreáciu na plážach pri mori si na južnom pobreží najviac užijete od júna do septembra, na severnom pobreží hlavne uprostred leta. Pre vnútrozemskú turistiku (vrátane návštevy Paríža) zvoľte jar alebo jeseň, vedľa však nešliapnete ani počas letných mesiacov. 

Priemerné teploty vo Francúzsku, Azúrové pobrežie (v tieni, v °C)

Pocasie-Francuzsko-teploty.jpg

Priemerné zrážky vo Francúzsku, Azúrové pobrežie (v mm)

Pocasie-Francuzsko-zrazky.jpg

Priemerné teploty morskej vody vo Francúzsku, Azúrové pobrežie (v °C)

Pocasie-Francuzsko-more.jpg