Cestovanie po Francúzsku rýchlo kvalitne a bezpečne

Francúzska dopravná sieť je neobyčajne hustá, moderná a efektívna. Na prepravu z jedného miesta na druhé máte väčšinou niekoľko alternatív, stačí si vybrať podľa vašich časových a finančných možností.

Francuzsko-Pristav-Antibes-pri-Stredozemnom-mori.jpg

Letecká doprava vo Francúzsku

Letecky sa do Francúzska dostanete veľmi ľahko, v každom dôležitom francúzskom meste sa nachádza medzinárodné letisko. To najväčšie, Aéroport Paris Charles de Gaulle – Roissy, sa nachádza pri Paríži, mimo toho má metropola ešte druhé veľké letisko Aéroport de Paris Orly. K ďalším významným vzdušným prístavom sa radia:
  • Letisko Mérignac v Bordeaux,
  • letisko Saint Exupéry v Lyone,
  • letisko Nice – Côte d'Azur,
  • letisko Marseille – Provence,
  • letisko Blagnac v Toulouse.
Vzhľadom na blízkosť dôležitej administratívy stúpa význam štrasburského letiska.

Železničná doprava vo Francúzsku

Francúzsko je synonymom pre vysokorýchlostnú železničnú dopravu. Maximálne komfortné rýchlovlaky TGV, jazdiace rýchlosťou až 300 kilometrov za hodinu, spájajú metropolu Paríž s veľkomestami po celej krajine. Za veľmi krátky čas sa s nimi dostanete do Marseille, Bordeaux, Lille, Rennes atď. Okrem rýchlovlakov je krajina pretkaná perfektne fungujúcou, druhou najdlhšou železničnou sieťou v Európe (po Nemecku).

Cestná doprava vo Francúzsku

Francúzsko má jednu z najhustejších, najdlhších a najviac prepracovaných cestných sietí. Krajinou sa tiahne takmer 13 tisíc kilometrov perfektne udržiavaných diaľnic. Tu a na ďalších takmer 15 tisíckach kilometrov rýchlostných ciest sa platí mýto. Platený úsek je pred vjazdom vždy označený nápisom „peage“. Na začiatku plateného úseku je potrebné zobrať lístok a pri výjazde zaplatiť v hotovosti či platobnou kartou.

Lokálne cesty dosahujú celkovú dĺžku neuveriteľných milión kilometrov. Rýchlostné limity a dopravné predpisy sú totožné so slovenskými.

Lodná doprava vo Francúzsku

Na severnom a južnom pobreží Francúzska funguje vysoko rozvinutá lodná doprava. Z Calais a iných severných prístavov operujú pravidelné trajektové linky na Britské ostrovy a aj do Škandinávie. Na juhu je dominantný jeden z najvýznamnejších stredomorských prístavov Marseille, z ktorého sa dostanete do Talianska či Afriky alebo sa môžete vydať i na zaoceánske plavby.