1. Fischer.sk
  2. Barbados
  3. Praktické informácie

Voda, elektrina a iné praktické informácie o Barbadose

Čím viac praktických informácií o každodennom živote na Barbadose budete mať, tým lepšie si užijete dovolenku na tomto exotickom ostrove na pomedzí Karibského mora a Atlantiku.

Prakticke-informace-Barbados.jpg

Elektrický prúd Barbadosu

V barbadoskej elektrickej sieti prúdi elektrina s napätím 110 V a zásuvky sú britského typu. Kúpte si preto adaptér a menič napätia (veľké hotely ich zapožičiavajú na recepcii), prípadne používajte prístroje s prepínateľným napätím.

Pitná voda

Ku cti Barbadosu určite patrí, že tu ako na prvom z ostrovov Karibiku zaviedli rozvody pitnej vody. Jej priama konzumácia sa však neodporúča, pretože sa čerpá z podzemných rezervoárov, do ktorých presakujú povrchové zrážky. Pite preto vodu balenú, ktorú bežne zakúpite v obchodoch s potravinami.

Kriminalita a bezpečnostná situácia na Barbadose

Nízka úroveň kriminality a minimálne nebezpečenstvo pre návštevníkov robí z Barbadosu krajinu turizmu zasľúbenú. Napriek tomu si dávajte pozor na drobnú pouličnú kriminalitu, neberte si cennosti na pláž a nenechávejte ich ani v uzamknutom vozidle. V noci se vyhnite osamelým či neosvetleným lokalitám.

Opaľovanie

Horúce karibské slnko veľmi ľahko spaľuje pokožku, preto dodržujte zásady zdravého opaľovania:
  • Obmedzte pobyt na pláži počas poludňajších hodín.
  • Používajte opaľovacie krémy s vyšším ochranným faktorom.
  • Hlavu si chráňte klobúkom či inou pokrývkou.
  • Noste slnečné okuliare.
  • Dostatočne pite.
  • Nezabudnite na prostriedky upokojujúce pokožku po opaľovaní.
Pozor, opaľovanie "hore bez" nie je na Barbadose povolené!

Ako sa dohovoriť na cestách Barbadosom

Úradnou rečou je angličtina, veľmi podobná britskej angličtine. V bežnom živote sa však používa jej kreolské nárečie, ovplyvnené ďalšími dialektmi Karibiku, nazývané „bajan“.