1. Fischer.sk
  2. Barbados
  3. Poloha a geografia

Kde leží Barbados? Poloha, obyvateľstvo a ďalšia geografia ostrova

Barbados patrí s plochou 431 kilometrov štvorcových medzi stredne veľké ostrovy Karibiku. Svojou osamotenou polohou 160 kilometrov východne od Svätého Vincenta sa radí do Náveterných ostrovov východnej vetvy Malých Antíl.

Geografie-Barbados.jpg

Čo zaujímavého nám ešte napovie zemepis Barbadosu? Jeho povrch tvoria prevažne roviny, najvyšší bod Mount Hillaby dosahuje iba 340 m. n. m. Z niekoľkých riečok stojí za zmienku Constitution River a Bruce Vale River. Dĺžka morského pobrežia činí 97 kilometrov.

Demografia a ekonomika Barbadosu

V Barbadose žije asi 290 tisíc obyvateľov. Okolo 92 % z nich tvoria černosi (potomkovia bývalých otrokov z Afriky), 3% miešanci, 3 % Indoeurópania a 1 % Indovia. Hlavné mesto Bridgetown má 110 tisíc obyvateľov, ďalšie význačné sídla sú Diamond Valley, Holetown, Oistins a Speightstown. Prevláda rímskokatolícke náboženstvo (skoro 76 %), zvyšok tvoria ateisti a iné cirkvi.

Podľa hrubého domáceho produktu na hlavu je Barbados 53. najbohatšou krajinou na svete. Za dôležité odvetvia ekonomiky sa tu považuje cestovný ruch, bankovníctvo, rybolov a ľahký priemysel a poľnohospodárstvo na čele s pestovaním cukrovej trstiny a výrobou cukru.