Doprava a preprava po Barbadose funguje aj bez vlakov

Barbados je neveľký ostrov, aj preto tu chýbajú diaľnice a železnice, avšak dopravný systém dosahuje obstojných parametrov. Hojne sa využíva vodné taxi.

Doprava-Barbados.jpg

Letisko na Barbadose

Medzinárodné letisko Grantley Adams International Airport sa nachádza na juhovýchode ostrova mezi mestom Oistins, pobrežím Atlantiku a obcami Charnocks, Hopefield a Gemswick vo vnútrozemí. Jeho počiatky spadajú do obdobia okolo druhej svetovej vojny, súčasnú podobu získalo v rokoch 2000 až 2007. Dnes mu s viac ako 2 miliónmi prepravených cestujúcich ročne patrí ôsma priečka v rebríčku najvyťaženejších letísk Karibiku.

Železnice naprieč Barbadosom

Spomienku na železničné trate, fungujúce na ostrove medzi rokmi 1881 a 1937, tvorí už len rad technologických pozostatkov, predovšetkým pozdĺž pobrežia. Pred jedným storočím sa však významne podieľali predovšetkým na preprave cukrovej trstiny do prístavu v Bridgetownu.

Cestná doprava na Barbadose

Cestná sieť má dobrú úroveň a svojou hustotou sa radí medzi najrozvinutejšie na západnej pologuli. Hlavné a rýchlostné cesty sú označené písmenom H a číslicami 1 až 7. Skoro všetky začínajú v Bridgetowne.

Verejná doprava

Verejná doprava na Barbadose je bezpečná a kvalitná. Zahŕňa autobusy, osobné vozidlá taxislužby (s vopred stanovenou sadzbou), taxi zvané "ZR" a prenájom automobilov.
 
Najspoľahlivejšiu formu verejnej dopravy predstavujú súkromné mini-dodávky ZR. Jazdia po vopred určených trasách, majú bielu farbu a hnedý pruh po stranách a pevnú jednorazovú cenu na osobu.

Autobusy

Na ostrove jazdia dva druhy verejných autobusov. Štátne modré autobusy sú väčšie, majú jednotný poplatok a riadia sa cestovným poriadkom. Súkromné žlté autobusy s modrým pruhom jazdia hlavne na západnom a južnom pobreží.

Barbados a požičovne áut

Súkromné agentúry ponúkajú širokú škálu vozidiel od luxusných vozidiel až po dodávky a tiež menšie otvorená auta. Obráťte sa na zástupcu CK FISCHER, rád vám s požičaním automobilu pomôže.

Dopravné predpisy na Barbadose

Nezabudnite, že Barbados bol predtým britskou kolóniou, preto sa tu jazdí vľavo. Medzinárodný vodičský preukaz platí 1 rok, rýchlosť je obmedzená v obciach na 40 až 60 km/hod. a mimo obce na 80 km/hod.