Doprava v Egypte

Pre väčšinu návštevníkov je vstupnou bránou do Egypta jedno z jedenástich tunajších medzinárodných letísk. Najväčšie a najznámejšie leží severovýchodným smerom od Káhiry, svoje vlastné majú však i obe turistické lokality Hurghada a Marsa Alam.

V Egypte funguje tiež rozvinutá a pomerne spoľahlivá železničná doprava spájajúca všetky veľké mestá pozdĺž Nílu a stredomorského pobrežia. Mimoriadnym zážitkom je predovšetkým jazda nočným expresom medzi Káhirou, Luxorom a Asuánom.

Egyptské dopravné predpisy

V Egypte sa jazdí po pravej strane. Mimo uzatvorenej obce je najvyššia povolená rýchlosť 90 kilometrov, v obciach 60 kilometrov za hodinu. Prekročenie rýchlosti je trestané vysokými pokutami, rovnako tak telefonovanie počas jazdy alebo nedodržanie povinnosti mať zapnutý bezpečnostný pás.

Egypt-Ani,-vlak,-ani-auto-V-Egypte-sa-najskor-prejdite-lodou-Ci-po-Cervenom-mori-alebo-po-Nile.jpg

Cestovanie autobusom

Miestne (linkové) autobusy môžete využívať prevažne vo väčších mestách. Väčšinou ide o klimatizované autobusy s občerstvením, toaletami a televízorom. Ak máte v pláne celodenný výlet, je to ideálny spôsob dopravy. Navyše je to cenovo prijateľné. Určite sa vyplatí rezervácia sedadla aspoň deň vopred.

Taxi doprava

Vo veľkých mestách je najpohodlnejšia a najdostupnejšia doprava taxíkom. Taxíky majú v každom meste inú farbu. Napríklad autá v Alexandrii sú žlté a čierne, v Káhire čierne a biele. V Káhire navyše jazdí i flotila klimatizovaných žltých a bielych taxíkov s taxametrom. S nutnou rezerváciou vám určite rada pomôže hotelová recepcia. S vodičom si radšej dohodnite cenu jazdy vopred a skontrolujte si, či funguje tlačiareň na účtenky.

Prenájom osobného auta

Osobné auto si môžete požičať priamo v destinácii, v Hurghade i Marsa Alam. Odporúčame vopred konzultáciu s vaším sprievodcom. Jedine tak budete mať istotu, že nenarazíte na podvodníkov. Cestovná kancelária FISCHER má na mieste uzatvorené zmluvy s partnerskými spoločnosťami.

Auto si môžete prenajať aj v spoľahlivej a väčšinou i lacnejšej požičovni áut. Napriek tomu neodporúčame požičať si auto, uprednostnite jazdu taxíkom.