1. Fischer.sk
 2. Egypt
 3. Dôležité informácie

Dôležité informácie z Egypta

V Egypte aj pri bežných činnostiach ako stravovanie, telefonovanie alebo lekárske ošetrenie narazíte na viaceré odlišnosti. Preto sa nenechajte zaskočiť a prečítajte si všetko dôležité, čo pred svojou dovolenkou potrebujete vedieť.

Štátne zriadenie

Egyptská arabská republika vznikla v roku 1922 vyhlásením nezávislosti od Veľkej Británie. Z hľadiska hospodárstva je to ale stále rozvojová krajina. Nezamestnaní tvoria 20 %, inflácia sa drží pod hranicou 10 %.

Hlavný zdroj egyptských príjmov sú poplatky za využívanie Suezského prieplavu, cestovný ruch, vývoz ropy a prevod finančných prostriedkov Egypťanov žijúcich v zahraničí príbuzným. Priemysel sa orientuje na potravinárstvo a textil. V Helwane, južne od Káhiry, sa spracováva železná ruda vo veľkých železiarňach a oceliarňach.

Administratívne členenie

Egypt-Egypt-je-na-turisticky-ruch-kompletne-vybaveny.jpg

Egypt, asi 13 krát väčší a 8 krát ľudnatejší ako Česká republika, je rozdelený na 27 guvernorátov. Najrozsiahlejší z nich je saharský Al-Vádí al Gadíd, najviac obyvateľov má hlavné mesto Káhira.

Časový posun

V Egypte je o hodinu viac ako v Slovenskej republike. Niekedy je čas rovnaký, záleží na dátume zmeny letného času na zimný na Slovensku a v Egypte, kde letný čas opäť platí od roku 2014.

 • Počas zimného času: Egypt + 1 hodina
 • Počas letného času: Egypt + 1 hodina

Mena a peniaze

Používanou menou je egyptská libra (LE). V porovnaní so Slovenskou republikou je v Egypte pomerne lacno, niekedy dokonca stačí pár eur na deň. Najdrahšie sú turistické atrakcie ako prehliadka pyramíd, ktorá vás vyjde asi na 90 egyptských libier.

Zmenárne

Zmenárne fungujú na recepciách väčšiny hotelov. Kurzy sú o málo vyššie ako v bankách. Rozdiely sa pri prepočte na eurá líšia o 20 až 30 halierov. Neodporúčame meniť peniaze na hotelových recepciách, kde nie je hotelová zmenáreň. Nikto totiž nezaručí, že recepčná zamení peniaze za výhodných podmienok. Obvyklé otváracie hodiny sú od 8:30 do 14:00 hod. a od 18:00 do 21:00 hod. celý týždeň okrem piatka a soboty.

Banky

Väčšina egyptských bánk má pobočky u známych medzinárodných inštitúcií ako Barclays a Citibank. Banku navštívte ihneď po otvorení, vyhnete sa davom a byrokracii. Obvyklé úradné hodiny bánk sú od nedele do štvrtka od 8:30 do 14:00 hod.

Orientačné ceny za ubytovanie a stravu

Ceny v egyptských hoteloch a reštauráciách sa pochopiteľne odvíjajú od ich kvality. Turisti sa najčastejšie stravujú v hustej sieti bistier a reštaurácií, kde cena jedla pre štyri osoby nepresiahne 20 €. Úplne bežné je prepitné alebo bakšiš.

Komunikácia

Internet

Na internet sa dostanete v mnohých internetových kaviarňach po celom Egypte. Internetové pripojenie majú i viaceré hotely. Bezdrôtová sieť býva k dispozícii aj v kaviarňach a reštauráciách vo všetkých veľkých egyptských mestách a turistických strediskách.

Pošta

Poštové úrady sú označené čiernym nápisom Post Office na žltom pozadí. Poštové schránky pre letecké zásielky do cudziny sú modré, pre vnútro-egyptské červené. Poštu môžete nechávať i na recepcii svojho hotela.

Telefonovanie

Vo väčších mestách a turistických centrách je v prevádzke hustá sieť telefónnych automatov na karty, ktoré zoženiete na poštách a i vo väčšine obchodov či supermarketov.

Volať priamo z hotela nie je výhodné. Niektoré hotely umožňujú volanie z centrály, väčšinou niekde na recepcii, iné ponúkajú volanie priamo z hotelových izieb.

Pre medzinárodné volania je nutné použiť predvoľbu 00421 pre Slovenskú republiku a potom volané číslo. Telefonovať mobilným telefónom je možné na základe roamingu. Presné informácie o aktuálnych cenách získate priamo u vášho mobilného operátora.

Dôležité čísla

Egypt-Recepcia-a-lobby-egyptskych-hotelov,-miesto,-kde-najdete-internet,-telefon-i-postovu-schranku.jpg
 • Polícia: 122
 • Turistická polícia: 126
 • Záchranná služba: 123
 • Hasiči: 125 (Káhira)

Kontakty na úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Káhire

3, Adel Husein Rostom, P.O.BOX 450
11794 - Ramses Post Office Dokki,, Cairo, Egypt
Tel.: +20 233358240, +20 233357544, +20 233376901
Fax: +20 233355810
Mobil: +201000060968 - pohotovostný mobil po pracovnom čase a v dňoch pracovného pokoja.
E-mail: emb.cairo@mzv.sk
Web: https://www.mzv.sk/web/kahira
 
Úradné hodiny konzulárneho úseku pre verejnosť:
Pondelok:  9:00 – 12:00, 13:00 – 14:30 (výdaj dokladov a cestovných pasov) 
Streda: 9:00 – 12:00

Zdravotná starostlivosť

V prípade potreby lekárskeho ošetrenia je potrebné sa obrátiť na recepciu hotela alebo delegáta v destinácii.

Ak uzatvoríte cestovné poistenie u nášho partnera ERV Európskej poisťovne, náklady za ošetrenie vám budú po predložení dokladu po návrate spätne preplatené. V prípade akútnych zubných problémov uhrádza poisťovňa príslušnú časť.

Pred odletom do Egypta odporúčame vždy uzatvoriť aspoň základné cestovné poistenie.

Ako fungujú egyptské lekárne

Lekárne sú označené štítom s modrým polmesiacom a zeleným krížom. Sú takmer všade, bývajú prepojené s drogériou a otvorené dlho do noci. Väčšina liekov sa predáva bez lekárskeho predpisu. Vzhľadom k tomu, že niektoré lieky môžu byť označené inak ako v Európe, odporúčame poradiť sa najskôr s hotelovým lekárom.

Egypt-Z-Egypta-je-zakazane-vyvazat-pamiatky-i-ich-casti.jpg

Colné predpisy

Čo je zakázané dovážať do Egypta:

 • Potraviny
 • Alkohol
 • Pornografiu
 • Zbrane
 • Drogy, za predaj a prechovávanie drog hrozia tresty vo výške desiatok rokov vo väzení, výnimočne i trest smrti.

Čo sa nesmie vyvážať z Egypta:

 • Zlato v nespracovanej podobe
 • Pamiatky

(Aktualizované podrobnosti nájdete na webových stránkach MZV o Egypte.)