Na Sardínii nuda určite nehrozí

sardinia-Jazda-na-koni-patri-k-popularnym-sposovom,-ako-spoznat-pobrezie-Sardinie.jpg

Ak idete na Sardíniu, môžete očakávať poriadnu porciu zábavy a pestrú paletu aktivít. Užijú si tu športovci, gurmáni aj milovníci večernej zábavy: inšpirujte sa v našom základnom sprievodcovi.

Šport a pohyb

Sardínia, to je raj vodných športov. Západné pobrežie je zvlášť vhodnou destináciou pre milovníkov windsurfingu, na ktorých tu čakajú ideálne poveternostné podmienky a priezračné more. Potápať sa môžete nielen v mori, ale aj v lagúnach, umelých jazerách a riekach. K dispozícii je takmer stovka potápačských centier. Obľúbená je aj jazda na kanoe, morskom kajaku, koni a horskom bicykli.

Pre priaznivcov tradičných športov ponúka Sardínia vyžitie na tenisových kurtoch a viacúčelových ihriskách. V posledných rokoch tu vyrástlo aj množstvo golfových rezortov ako Puntaldía medzi mestami Olbia a San Teodoro či úžasný areál Pevero neďaleko Costa Smeralda. V rovnakej oblasti nájdete aj vodný park Aquadream. Veľmi obľúbená je pešia turistika.

Nakupovanie a míňanie na Sardínii

V celom Taliansku sa dodržiava obedňajšia prestávka, ktorá sa v každom regióne líši. Na Sardínii je v obchodoch zvyčajne otvorené každý pracovný deň od 8.30 do 12.00 hodiny a potom od 16.30 do 20.00 hod. Zatvorené je v stredu popoludní a v nedeľu.

Ceny sú na Sardínii o jednu tretinu vyššie ako v Českej republike. Neodporúčame kupovať predmety od priekupníkov na ulici. Ponúkajú síce výhodné ceny, ale väčšinou ide o falzifikáty.

Ak si chcete lacno zaobstarať jedlo, vydajte sa nakupovať na trhy okolo 11 hodiny, kedy predajcovia ceny potravín znižujú. Zjednávať môžete pri textile, obuvi, ale nikdy pri potravinách.

sardinia-Pekne-suveniry-mozete-nakupit-aj-v-starobylom-meste-Alghero.jpg

Nakupovanie suvenírov

Zo svojej dovolenky na Sardínii si môžete doviezť nespočetné množstvo suvenírov. Medzi najtypickejšie patria:

  • Pletené koše na použitie v domácnosti, ale aj na rybolov či inú činnosť v poľnohospodárstve
  • Vzácny filigrán, spletené drôtiky striebra či zlata s priemerom 2 milimetrov
  • Tradičné koberce „tappeti sardi“ z ovčej vlny
  • Vynikajúce sardínske vína a likéry
  • Klasický ovčí sýr pecorino
  • Vykladané vreckové nože
  • Výrobky z korku

Jedlo

Tradičné talianske pizzerie majú otvorené každý deň od 12 hodiny do polnoci s prestávkou medzi 15 a 18 hodinou. Dávať prepitné nie je povinné, ale jeho ponechaním vyjadrujete spokojnosť so službami. Drobné mince nechajte na stole.

V Kalábrii samozrejme nájdete reštaurácie s tradičnými pokrmami, pizzerie, ale aj veľa stravovacích zariadení s medzinárodnou kuchyňou. Vyberie si naozaj každý. O slávnej talianskej kuchyni si viac prečítajte v sekcii Gastronómia. Prepitné tvorí 10 až 15 percent z celkového účtu.

Zábava a nočný život

Večernú zábavu a bary navštívte vo svojom hotelovom komplexe, alebo si nechajte na recepcii poradiť, kam sa vydať. Mimoriadne bohatý je sardínsky folklór, okorenený pohanskou mytológiou a vnímaný ako kultúrne dedičstvo národa. Náležite sa tiež slávia talianske národné sviatky.