Čo žije a rastie na Fuerteventure

Prírodným skvostom na Fuerteventure sú duny El Jable. Ide o chránenú prírodnú oblasť s veľkosťou 20 kilometrov štvorcových na severe ostrova s dunami evokujúcimi naozajstnú púšť. Rozsiahle pláže v tejto oblasti sú z bieleho piesku.

Fuerteventurské kvetiny, kríky a stromy

Pôvodná ostrovná flóra je chudobnejšia, avšak nájdete tu druhy rastlín, ktoré rastú výhradne na Fuerteventure. Typickými rastlinami sú euphorbie ako tabaiba alebo cardón pripomínajúci sviečkový kaktus. Nájsť ho môžete na polostrove Jandía, kde jeho porasty spevňujú svojimi koreňmi pôdu a zabraňujú erózii. Oba druhy euphorbie obsahujú jedovatý latex. Guančovia pomocou cardónu lovili ryby a z tabaiby zasa získavali šťavu na ničenie buriny.

Po celých Kanárských ostrovoch okrem Hierra rastie s údoliach pozdĺž vlhkých miest tamariška (Tamarix canariensis), ďalej aj strelície, dracéna, kanárska datľová palma a opuncia.

Fuerteventurské zvieratá, ryby a plazy

Fuerteventuru obývajú veveričky (ardillas), divoké králiky a veľké množstvo vtákov i plazov. Vidieť môžete i ďatľa veľkého, červienku, pinku a kanárika. Žije tu aj mnoho jašteríc. Pre ostrov sú ďalej typické korytnačky karety, tuniak veľký a delfíny.

Spanielsko-04-Fuerteventura-Duny-v-rezervacii-El-Jable-na-Fuerteventure.jpg