Príroda Rhodosu

Grecko-6-Rodos-Rozpravkova-priroda-Rodosu,-vodopady-v-Petaloudes.jpg

Rodos je veľmi zelený ostrov s množstvom kvetov. Typickú egejskú krajinu zastupuje iba oblasť Macchie na juhu so skromnými krovinami, medzi ktorými sa pasú stáda kôz. Stred ostrova tvoria hory s rozsiahlymi lesmi, poľnohospodársky využívané sú pobrežné údolia a nížiny.

V lesoch rastie prevažne halepská borovica, cyprušteky a jedlé gaštany. Typickým kerom je dub kermesový s pichľavými listami. Časté sú kvety podobné planým ružiam, vresovec stromovitý, okolo ciest zasa žlto kvitnúca kručinka. Vzduch je plný vône levandule, tymianu a oregana.

Ako vypadajú rodoský draci?

V obhospodarovaných oblastiach sú vysadené pomarančové a olivové háje, rastie tu množstvo rastlín ako napríklad marhaník s granátovými jablkami, ale tiež blahovičník, akácia, agáve alebo figový kaktus. Oleandre, ibišteky a bouganvilie uvidíte najmä v parkoch a záhradách.

Fauna je v porovnaní s flórou pomerne chudobná. Najčastejšie sú jašterice, tým veľkým šedo-hnedým so svetlými škvrnami na chrbte sa niekedy hovorí „drak“. Už iba zriedka sa vyskytujú zajace a hady. Všade sa pasie množstvo kôz. Známe sú motýle v Údolí motýľov.