Čo robiť na Kréte

Kréta poskytuje najrôznejšie formy aktívneho odpočinku. Môžete športovať, objavovať, ochutnávať, nakupovať alebo spoznávať grécku kultúru v rámci osláv miestnych sviatkov.

Grecko-5-Kreta-Na-Krete-je-k-dispozicii-vela-sportovych-prilezitosti.jpg

Šport a pohyb

Vodné športy

Na Kréte si vyberiete zo širokej ponuky vodných športov ako sú vodné lyže, wakeboarding, plavba na člnoch, kajaky, jazdy na padáku za motorovým člnom a ďalšie.

Pešia turistika

Kréta ponúka možnosti pre pešie výlety všetkých typov a náročností. Vydať sa môžete na ľahké prechádzky krajinou alebo okolo odľahlých dediniek i na výdatné horské túry so sprievodcom.

Cykloturistika

Bicykle si môžete požičať v mnohých väčších letoviskách. Cyklistické chodníky tu nie sú pravidlom a je dobré si uvedomiť, že sa často jazdí po štátnych cestách.

Potápanie

V mori okolo ostrova nájdete celý rad rôznych druhov morských živočíchov. Potápačské kluby fungujú pri veľkých letoviskách a kurzy je nutné objednať vopred.

Nakupovanie a míňanie

Na Kréte je stále v prevádzke veľa remeselníckych dielní, a tak tu môžete kúpiť veľa originálnych a kvalitných darčekových predmetov. Medzi najtypickejšie suveníry patria šperky, kožený tovar (kabelky a sandálky), výšivky alebo krajky. V Lasithi môžete pozorovať ženy pri výrobe tkaného tovaru. Veľký výber keramiky objavíte v dedinkách Margarítes, Agios Nikolaos či Thrapsanó.

Supermarkety majú otvorené väčšinou od pondelka do piatka od 8:00 do 20:00 hod., v sobotu do 16:00 hod. Vo väčšine letovísk sú ostatné obchody otvorené po celý deň, často i cez víkend. Typické sú ovocné a zeleninové trhy v Chanii, Rethymne a Heraklióne.

Kde sa na Kréte môžete dobre najesť

Jednoznačne v miestnych tavernách, kde ochutnáte miestne špeciality i typické grécka jedlá. Výška sprepitného sa pohybuje od 5 do 10 percent z celkovej výšky útraty.

Grecko-5-Kreta-Vyskusajte-skvelu-kretsku-gastronomiu.jpg

 

  • Ouzeria – tu si môžete dať predjedlá „mezedes“ a zapiť ich napríklad ouzom
  • Psistaria – rýchle občerstvenie, kde si môžete objednať gyros alebo souvlaki
  • Zacharoplastía – cukráreň
  • Galaktopolio – mliečny bar
  • Kafenion – kaviareň

Zábava a nočný život

Na Kréte sa počas celého roka konajú oslavy sviatkov patrónov a svätých, ktoré sú príležitosťou počuť živú grécku hudbu a vidieť tradičné grécke tance. V turistických centrách nájdete moderné kluby i tanečné podniky, ktoré mávajú otvorené do neskorých večerných hodín.