Pyramídy v Gíze

Umiestnenie: Egypt Egypt - Hurghada Pyramídy v Gíze
typ: Historické miesto

Náš názor

Pyramídy v Gíze, kamenný zázrak na okraji púšte

Jediným zo siedmich divov sveta, ktorý sa dodnes zachoval, sú pyramídy v Gíze, hrobky vládcov Starej ríše. Medzi najúžasnejšie stavby patrili už v dobách staroveku, dnes sú neoddeliteľnou súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Preslávené pyramídy v Egypte na náhornej plošine Gíza sa nachádzajú na okraji metropoly Káhiry, približne 500 kilometrov od Hurghady. Od rieky Níl ich delí asi 8 kilometrov. Dávno už neplatí, že pyramídy vyčnievajú z piesku púšte, práve naopak – z troch strán ich obklopuje mestská zástavba a široký bulvár Al Haram vedie až k nim.

Vydajte sa za pyramídami, nebudete ľutovať

Egyptské pyramídy sa zrodili v polovici 3. tisícročia pred n. l. Ako stavebný materiál sa prevažne používal mäkký vápenec z blízkych lomov a žula. Robotníci pravdepodobne transportovali až 2,5 tony ťažké kamenné bloky na saniach po tehlových rampách. Grécky dejepisec Hérodotos sa domnieval, že na budovaní k nebesiam trčiacich ihlanov pracovalo okolo 100 tisíc otrokov!

Najväčšia zo všetkých je Chufuova (Cheopsova) pyramída postavená faraónom Chufuom okolo roku 2560 pred n. l. Do ríše mŕtvych ho mala dopraviť tzv. Slnečná loď, uložená v múzeu na južnej strane gigantickej stavby. Slnečný chrám na východnom rohu celého komplexu strážila monumentálna kamenná socha s telom leva a s ľudskou hlavou (Sfinga) už v čase Chufeovho panovania.

  • Neváhajte a navštívte pyramídy v Gíze v dosahu

Podobná miesta

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám