Aktívna a zábavná dovolenka v Hurghade

Na pobreží Hurghady aj v jej uliciach je pekne živo. Môžete si tu vybrať z pestrej ponuky najrôznejších športových aktivít, vyraziť za nákupmi alebo si užiť poriadnu porciu večernej zábavy. Na nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, čo presne na vás čaká.

Športom ku zdraviu

Egypt-Hurghada-Tenisovy-kurt-v-Hurghade.jpg

Vodné lyže

Hurghada je vyhľadávanou destináciou, pokiaľ ide o vodné športy na egyptskom pobreží Červeného mora. Veľké a plytké lagúny s pokojnou vodou poskytujú ideálne podmienky pre vodných lyžiarov amatérov, otvorené more za plytčinou je naopak rajom pre freestylistov. K dispozícii sú vám centrá s profesionálnymi inštruktormi, kde vás radi na vodných lyžiach naučia jazdiť.

Šnorchlovanie

Len 45 kilometrov na juh od Hurghady leží chránená oblasť Sharm el Naga. Ponúka rajskú pláž a skvelé podmienky pre šnorchlovanie. Výbavu si môžete požičať na mieste, alebo kúpiť v nákupnom centre v Hurghade. Tešiť sa môžete na ohňostroj rýb aj zachovalé koraly.

Parasailing

Vyskúšajte si kĺzanie vzduchom. Je možné dohodnúť let len pre vás alebo až pre tri osoby naraz. Pri pohľade z výšky na prekrásne pobrežie, Východnú púšť a hory zabudnete, že plachtíte vzduchom zavesení na padáku ťahanom rýchlym člnom.

Golf

Golfový areál nájdete na južnom konci Hurghady na súkromnej pláži. Deväť-jamkové ihrisko navrhol jeden z najlepších a medzinárodne uznávaných architektov golfových ihrísk Peter Harradin. Čakajú vás zaujímavé prekážky vrátane piesočných oblastí a umelého jazera vinúceho sa medzi dráhami. Ihrisko je prístupné vo dne aj v noci. Známe golfové strediská sú tiež The Cascades Golf Resort & Country Club v Soma Bay a golfové ihrisko El Gouna.

Wellness a spa

Egypt patrí vďaka slnečnej a suchej klíme k destináciám, ktoré sú ideálne k liečebným a relaxačným procedúram. To vedeli ľudia už v staroveku. V púšti sú blahodarné pieskové kúpele, utišujúce artritickú aj reumatickú bolesť, a liečebné kúpele s vodou z horúcich prameňov. Egyptský piesok, klíma, prírodné minerálne vody a sírne pramene liečia choroby kostí, svalov, obličiek, kože a žalúdka.

Nakupovanie a suveníry

Pre niektorých sen, pre druhých nočná mora - také je nakupovanie v Egypte. Zo všetkých strán na zákazníkov pokrikujú predajcovia ponúkajúci svoj tovar. Pripravte sa na to, že budete musieť zjednávať. Ponúknite dve tretiny, alebo aj polovicu prvej ponuky. Niekde uprostred sa s obchodníkom zídete. Bežne už môžte nakupovať aj v obchodoch s pevnými cenami, kde nie je nutné o cene zjednávať.

Piatok je podľa islamu dňom pracovného pokoja. To platí najmä pre kancelárie, úrady a banky. Po sviatočnej modlitbe v 14:00 hodín obchody opäť otvárajú. Po zvyšok týždňa je zvyčajne otvorené v zime od 9:00 do 23:00, v lete od 9:00 do 14:00 a od 17:00 do 23:00 hodín.

Sprepitné

V hoteloch a reštauráciách sa necháva sprepitné čiže bakšiš vo výške 10 až 15% z celkovej ceny. Chyžným sa dáva okolo 15 egyptských libier, nosičom kufrov medzi 5 a10 egyptskými librami. Bakšiš sa v arabských krajinách vyžaduje pri poskytnutí akejkoľvek služby.

Čo si doviezť z Hurghady

Egypt-Hurghada-Hurghada-ponuka-siroke-moznosti-hrania-golfu.jpg

Alabaster

Z alabastru sa vyrábajú malé pyramídky, kvetinové vázy, dekoratívne kazety aj sošky a ozdoby. Najlepšie je nakupovať v okolí Luxora, kde je najviac dielní na spracovanie tohto kameňa. Najvýhodnejšie ceny sú v samotných dielňach.

Starožitnosti

Obchod so starožitnosťami je zákonom zakázaný. Môžete ale pomerne ľahko zohnať veľmi kvalitné kópie, ktorých vývoz prebieha bez problémov.

Meď a mosadz

Podnosy, samovary, kávové súpravy, džbány, kanvice na vodu a víno kúpite v každom bazáre. Priamo pred vami ich tam vyrábajú miestni remeselníci. Tepané výrobky bývajú pôsobivé a o ich cene sa dá veľmi výhodne zjednávať.

Šperky

Zlato a striebro sa predáva na váhu. Minimálnu prirážku zaplatíte za spracovanie. Vyberať môžete od napodobenín starých faraónskych znakov až po moderný dizajn.

Kožený tovar

Z kože sa vyrábajú sandále, peňaženky, kazety, kabelky, aktovky aj bundy a kabáty zložitých strihov. Zvyčajne to býva kvalitná koža, ale je dobré všímať si spracovania. Výrobky z hadích a jašteričích koží sú zvyčajne len zlé falzifikáty.

Bavlnený tovar

Egyptská bavlna má dlhé jemné vlákno a patrí k najkvalitnejším na svete. Originálne sú galabíje, voľné arabské vrchné odevy alebo dlhé pánske a dámske košele.

Drevené výrobky

Obľúbenými suvenírmi z dreva sú vyrezávané zásteny a paravány, ktorým sa hovorí mašrabíje. Z cédru a santalu sa robia kazety vykladané perleťou.

Papyrusy

Ručne maľované obrázky na papyrusoch sa nakupujú v inštitúte Papyrusu. Výber je obrovský.

Zábava a nočný život

V hurghadských kluboch Papas Bar, Calypso Hard Rock Cafe alebo Havana Club sa môžete baviť každú noc až do východu slnka. Sezona je po celý rok v znamení špeciálnych akcií s dídžejmi z celého sveta. Dámy majú väčšinou do pol dvanástej vstup zadarmo. To neplatí v pondelok, keď sú dámske večery - pre dámy je vstup zadarmo celú noc a k tomu ešte dostanú dva drinky.