Velebit

Umiestnenie: Chorvátsko Kvarner Velebit
typ: Prírodná zaujímavosť

Náš názor

Mágia národného parku Velebit

Jeden z najväčších a najvyšších chorvátskych horských masívov, divoký a nádherný Velebit, zaberá plochu okolo 2 250 kilometrov štvorcových. Jeho významná časť (109 km^2) bola vyhlásená národným parkom Velebit. Výhľady na neho z rekreačných stredísk na ostrovoch Krk či Rab iz jadranského pobrežia sú nezabudnuteľné.

Velebit (dĺžka 145 km, šírka 100 km) sa rozkladá v Licko-senjskej, malou časťou aj v Zadarskej župe. Jeho severná polovica sa dvíha ešte nad vodami Kvarnerského zálivu , južné sa tiahne rovnobežne s dalmatinským ostrovom Pag .

Tiesňavy a výhľady, ktoré velebím

Nebetyčný línie Velebitu začína u sedla vrátnik (deliace ho od pohoria Velika Kapelana) nad letoviskom Senj na severozápade. Tiahne sa až k mestu Obrovac na juhovýchode, asi 45 km od Zadaru . Prírodné hranicu velebitských hôr tam tvorí kaňon rieky Zrmanja. Z bohatej fauny a flóry stoja za zmienku nebývalé množstvo motýľov, ale aj hady a medvede.

Najvyšším bodom Velebitu je Vaganski vrh, značené cesty však končí hlboko pod ním u zrúcaniny Sklopina. Dosahuje 1 758 metrov a tvoria súčasť národného parku Paklenica . K ďalším zaujímavým miestam pohoria patrí bizarné skalné labyrint Rožanski kukovi na severe, priepasť Lukina jama (hlboká 1 392 metrov) a vrchol Šatorina s krásnym rozhľadom. Za návštevu stojí tiež Velebitská botanická záhrada pri chate Zavižan.

Kvôli následkom chorvátsko-srbskej vojny sa dodnes neodporúča pohybovať sa po severných svahoch medzi centrálnym hrebeňom a údolím.

  • Neváhajte teda a navštívte Velebit v oblasti Kvarneru.

Podobná miesta

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám