×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Doprava a preprava v Dalmácii? Po diaľnici a loďou

Charakter dopravnej siete v Dalmácii výrazne ovplyvňuje vysoký počet ostrovov, úzky profil pevninského územia a početné horské masívy. Pri plánovaní cesty do vášho rekreačného strediska pamätajte aj na rozmary počasia, možnosti dlhých kolón a cestovné poriadky trajektových liniek.

Doprava po Dalmácii je možná autom aj loďou

Letisko Dalmácia

Lietadlom na dovolenku do Dalmácie? Medzinárodné letisko Split (chorvátsky Zračna luka Split či Zračna luka Resnik) sa nachádza asi 25 kilometrov západne od Splitu medzi mestami Trogir a Kaštela. V súčasnej podobe funguje od roku 1966 a po záhrebskom letisku ide s takmer 3 milióny cestujúcich ročne 2017 o druhé najvyťaženejšie v Chorvátsku.

Medzinárodné letisko Dubrovník (chorvátsky Zračna luka Dubrovnik / Čilipi) leží zhruba 19 kilometrov juhovýchodne od Dubrovníka pri letovisku Cavtat. Prevádzka začala v roku 1962 a v súčasnosti obslúži cez 2 milióny cestujúcich ročne.

V Dalmácii sú k dispozícii ešte dve menšie medzinárodné letisko. Zračna luka Brač nájdete v južnej polovici ostrova necelých 15 kilometrov od rekreačného strediska Bol, letisko Zračna luka Zadar / Zemunik slúži pasažierom blízkosti severodalmatského Zadaru.

Vlakom po Dalmácii

Prevádzku vlakov zabezpečuje chorvátska spoločnosť Hrvatske željeznice Trať zo Zadaru vedúci okolo mestečka Benkovac a národného parku Krka sa v Kninu rozdeľuje na tri vetvy. Prvá z nich mieri severozápadne do Gospića, Oguline a ďalej do Rijeky či do Záhrebu. Druhá sa severným smerom vlní pozdĺž hraníc s Bosnou a Hercegovinou, až odbočí k mestu Bihać a na chorvátskej území sa vráti ešte len u Hrvatske Kostajnice. Tretia trať mieri na juh do Kaštely a Splitu s krátkou odbočkou do Šibeniku. Úplne nezávislá na tejto sieti je trať od ústia Neretvy u Ploče cez Opuzen a Metković do Bosny a Hercegoviny.

Po cestách a diaľniciach Dalmácie

Cesta autobusom do Dalmácie trvá od českých hraníc okolo 10 hodín čistého času (záleží samozrejme na konkrétnej trase), osobným vozidlom to ešte rýchlejšie.

Diaľnice v Dalmácii

Chrbtica dalmatínskej cestnej siete tvoria diaľnice A1 smerujúce sem zo severu od Záhrebu. Jej dĺžka od Otočac (medzi národnými parkami Plitvické jazerá a Severný Velebit) až k prístavu Ploče dosahuje 339 kilometrov. Z podstatnej časti kopíruje tzv. Jadransku magistrálu, spájajúcej dôležitá letoviska.

Mosty v Dalmácii

Automobilom dôjdete na rad dalmatínskych ostrovov vďaka niekoľkým mostom:
 • Pažský most spája pevninu s ostrovom Pag medzi obcami Rtina a Miskovic
 • Vírski most vedie od letoviska Privlaka u Ninu na ostrov Vir
 • Most Ždrelac zabezpečuje spojenie medzi ostrovmi Ugljan a Pašman
 • Most Tisno prekonáva úzku úžinu medzi ostrovom Murter a pevninou neďaleko Vodice
 • Most Čiovo a moderné Novi Čiovski most spájajú Trogir s ostrovom Čiovo

Pravidlá prevádzky a mýto v Dalmácii

Na mýtniciach sa platí za použitia diaľnic (tzv. Cestarina) a niektorých mostov. Podrobné informácie o výške jednotlivých poplatkov poskytujú weby www.hac.hr a www.bina-istra.com. Pravidlá cestnej premávky vrátane zákazov a pokút sú v Dalmácii rovnaké ako v celom Chorvátsku.

Doprava loďou po Dalmácii

Lode a trajekty Dalmácie

Množstvo dalmatínskych ostrovov spájajú s pevninou aj navzájom medzi sebou trajektové a lodné linky. K najvyužívanejším z nich sa radia:
 • Zadar (Gaženica) – Preko (Ugljan), linka 431
 • Biograd na Moru – Tkon (Pašman), linka 432
 • Split – Vis, linka 602
 • Split – Supetar (Brač), linka 631
 • Split – Stari Grad (Hvar), linka 635
 • Split – Rogač (Šolta), linka 636
 • Makarska – Sumartin (Brač), linka 638
 • Split – Bol (Brač) – Jelsa (Hvar), linka 9603
 • Split – Hvar – Vela Luka (Korčula) – Ubli (Lastovo), linka 9604
 • Split – Hvar, linka 9604S

Ďalšie informácie hľadajte v aktuálnych plavebných rádoch.

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám