Tádž Mahal

Umiestnenie: India Poznávacie zájazdy - India Tádž Mahal
Typ: Pamiatka UNESCO

Tádž Mahal, indická pamiatka číslo jedna

Taj Mahal je bezpochyby najznámejší indickú pamätihodností a jedným z klenotov Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Tento úchvatný palác z mramoru zdobeného drahokamami nechal vystavať medzi rokmi 1632 a 1654 mughalský vladár Šáhdžahán pre svoju predčasne zosnulú manželku Ardžumand. Dnes predstavuje vrchol indického stredovekého dekoratívneho umenia.

Tádž Mahal sa týči v severnej časti krajiny v indickom zväzovom štáte Uttarpradéš nad ohybe rieky Jamuny necelých 5 kilometrov od veľkolepého starobylého mesta Agra. Je súčasťou východnej časti takzvaného "zlatého trojuholníka", oblasti medzi mestami Dillí, Jaipur a Agra, v ktorej sú koncentrované najznámejšie indické pamiatky.

Spoznajte príbeh ako z rozprávky

Tento fantastický skvost India zaberá plochu cez 17 hektárov a je obklopený nádhernými záhradami, do ktorých sa vstupuje gigantickou bránou. Celá stavba je vybudovaná zo snehobieleho mramoru, bohato zdobeného drahými kameňmi, úchvatnými reliéfy, intarziami a kaligrafii z čierneho mramoru. Hlavná štvorcová budova má rozmery 58 x 58 metrov a je cez 70 metrov vysoká.

Monumentálnosť komplexu podčiarkujú štyri štvorcentimetrové minarety v rohoch. V zadnej časti pri vodnom kanáli rieky Jamuny sa nachádza mauzóleum s nádherne zdobenou kryptou. Tu v sarkofágoch našli miesto posledného odpočinku ako panovník, tak jeho milovaná manželka.

  • Neváhajte teda a navštívte Tádž Mahal v Indii .

Podobné zaujímavosti, zaujímavé miesta a atrakcie - Poznávacie zájazdy - India