1. Fischer.sk
  2. Grécko
  3. Zakynthos
  4. História ostrova Zakynthos

História Zakynthosu je plná bojov a povstaní

Grecko-7-Zakynthos-Bohata-historia-hovori-z-mnohych-miest-Zakynthosu.jpg

Zakynthos sa v gréckej mytológii objavuje ako obľúbené miesto odpočinku boha Apolóna a bohyne Artemis. Svoje meno mal už za čias Homéra. Legenda hovorí, že ostrov bol nazývaný podľa kráľa Dardanosa Zakyntha.

Boje o Zakynthos

V roku 217 pred naším letopočtom bol ostrov pripojený k Macedónskej ríši. Neskôr sa stal súčasťou Rímskej ríše a dôležitým strediskom obchodu a plavby. V období rímskeho úpadku a potom i v čase Byzantskej ríše trpel nájazdmi mnohých divokých kmeňov z východu.

Neskôr, v roku 1479 ho ovládli križiaci a Turci, ktorý ho následne predali Benátčanom. Za ich vlády až do roku 1779 ostrov prekvital. Zakynthos sa dokonca prezýval grécka Florencia. Napriek tomu prišlo v rokoch 1628 a 1632 k ľudovému povstaniu, ktoré skončilo krvipreliatím.

V roku 1779 prišli na ostrov Francúzi. Ostrovania prevzali myšlienky Veľkej francúzskej revolúcie a prišlo k verejnému spáleniu knihy „Libro d´Oro“, v ktorej boli zaznamenané šľachtické rody.

Boj za nezávislosť proti Veľkej Británii

V roku 1800 začala vytvorením tzv. Sedmoostrovnej republiky s povinnosťou platiť dane Turecku krátka nadvláda Ruska. O deväť rokov neskôr ostrov obsadili Briti a vytvorili Jónský štát s hlavným mestom Zakynthos. V roku 1814 vznikli Spojené štáty Jónskych ostrovov s britským protektorátom.

Počas gréckej revolúcie sa rozvinulo aktívne revolučné hnutie. Ostrovania i napriek odporu Britov bojovali spoločne so zvyškom Grécka za samostatný štát. V roku 1863 prišlo ku zjednoteniu a vzniklo slobodné Grécko.

Za druhej svetovej vojny bol ostrov okupovaný nemeckými a talianskymi vojskami, po jej skončení sa opäť stal súčasťou samostatného Grécka.

Zemetrasenie na ostrove

V roku 1953 prišlo zničujúce zemetrasenie so silou 7,9 stupňa Richterovej stupnice. Ostrov bol v podstate celý zničený.

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám