Atáviros

Umiestnenie: Grécko Rhodos Atáviros
typ: Prírodná zaujímavosť

Náš názor

Hora Atáviros

Najvyššia hora Rhodosu i celých Dodekanés, mohutný Atáviros (Attaviros, Attavyros, Atavyros), dosahuje nadmorskú výšku 1 216 metrov. To stačí na parádny výhľad do širokého okolia vrátane ostrova Karpathos a dokonca aj na snehovú pokrývku v zimných mesiacoch. Oblasť sa tiež preslávila vinicami, ktoré dávajú tradičné vína Athiri a Mandilaria (Amorgiano).

Hora Atáviros vyrastá z povrchu ostrova na jeho juhozápade. Na jeho svahoch sa nachádzajú dediny Embonas a Agios Isidoros, najbližšie rekreačné strediská sú Kiotari, Lardos a Theologos. Hrad Monolithos sa nachádza vo vzdialenosti asi 20 kilometrov, metropola Rhodos leží ešte trikrát ďalej.

Príroda a výstup na horu Atáviros

Prírodná rezervácia na hore Atáviros je významná svojou flórou i faunou. Hustú vegetáciu poškodzuje nadmerná pastva a lesné požiare, napriek tomu tu rastú vzácne a endemické druhy ako Paeonia rhodia, orchidey (Ophrys rhodia a Ophrys lucis), Asyneuma giganteum, cyprusu alebo Centaurea lactucifolia. Môžete uvidieť daniela európskeho (symbol ostrova), jazveca rhodského, líšku, kunu skalné, zajace, ježka a množstvo dravých vtákov.

Na vrchole hory Atáviros stojí chrám Dia Atavirského. Hlavná prístupová cesta k nemu začína v obci Agios Isidoros. Pripravte sa na strednú obtiažnosť, necelé tri hodiny chôdze a absenciu zdrojov pitnej vody.

  • Neváhajte a spoznajte horu Atáviros na ostrove Rhodos.

Podobná miesta

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám