Učka

Umiestnenie: Chorvátsko Istria Učka
typ: Prírodná zaujímavosť

Náš názor

Pohorie Učka a jeho vrcholy

Rozlohou patrí Učka k najmenším pohorím v Európe, napriek tomu sa neoplatí ju ignorovať. Aspoň v prípade, že máte radi krásne, vysoké hory a potulky divokou prírodou . Práve tu sa k oblohe vypína najvyšší istrijské hora Vojak (1 401 mnm).

Pohorie Učka tvorí v podstate jeden mohutný horský hrebeň, vyrastajúce priamo z vôd Jadranského mora v oblasti Kvarnerského zálivu medzi letoviskami Mošćenička Draga a Opatija . V dĺžke asi 20 kilometrov sa tiahne severným smerom k ďalšiemu neveľkému masívu Čičarija. V západovýchodnom smere ho pretína rýchlostnej cesty A8, vedúci tu v 5 062 metrov dlhom úseku spoplatneným tunelom Učka.

Účko krížom krážom

Učka je mimoriadnym geografickým celkom. Funguje ako klimatická hrádza lapajúc mraky, vďaka ktorých dažďom pokrýva západné svahy masívu bujná vegetácia. V nižších polohách sa tu stretnete s rozsiahlymi vavrínovými lesmi, v stredných výškach dominuje gaštan jedlý. Vrcholové partie hôr ovládajú ihličnany, kríky a traviny.

K hlavným lákadlám Učky patria úchvatný kaňon Vela Draga, opustené železničné trate alebo priesmyk poklonu v nadmorskej výške 922 metrov. Opomenúť rozhodne nesmiete ani spomínaný Vojak s rozhľadňou. Za dobrého počasia z nej uvidíte oi. Ostrovy Cres , Krk a Lošinj , ale aj Dolomity či Julské Alpy.

  • Neváhajte teda a navštívte pohoria Učka na Istrii.

Podobná miesta

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám