Limský fjord

Umiestnenie: Chorvátsko Istria Limský fjord
typ: Prírodná zaujímavosť

Náš názor

Falošný krásavec menom Limský fjord

Čiastočne zatopené krasové údolie s nádhernou prírodou okolo získalo trochu nepresný, avšak romantický názov Limský fjord. Usporadúvajú sa doň plavby loďou, ktorých atraktivitu zvyšuje vysoká pravdepodobnosť výskytu delfínov.

Limský záliv (chorvátsky Limski zaljev) sa do západného pobrežia istrijskej pevniny zarezáva medzi letoviskom Vrsar a význačným historickým mestom Rovinj . Voda dosahuje až k jaskyni Romualdo pod vrškom Sveti Martin (230 mnm) medzi osadou Krunčići a vieskou Rovinjsko Selo. Nezatopená časť údolia sa v dĺžke zhruba 30 kilometrov tiahne hlboko do vnútrozemia až k peknému mestečku Pazin .

Vyberte sa za pirátmi a delfínmi do Limského fjordu

Z geomorfologického hľadiska nemožno o Limský záliv hovoriť ako o fjordu, hoci ho na prvý pohľad svojim úzkym profilom a zvýšenými svahy pripomína. Fjord totiž vzniká činnosťou ľadovcov, ktoré však v tejto oblasti Istrie nikdy neboli.

Limský záliv (tiež Limský kanál) dosahuje dĺžku 10 kilometrov, najväčší šírky (v ústí do Jadranského mora) 750 metrov a okolité kopce vystupujú cez sto metrov nad jeho hladinu. Okrem dovádivých veľrýb je tunajšia najväčšou atrakciou tzv. Pirátska jaskyne s vyhliadkou a občerstvením .

  • Neváhajte teda a navštívte Limský fjord na Istrii.

Podobná miesta

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám