Dôležité informácie pre cesty do Arabských emirátov

Štátne zriadenie

Federatívna konštitučná monarchia

Administratívno-správne členenie krajiny

Krajina sa člení na sedem emirátov:

Hlavné mesto je Abú Zabí s približne 1 mil. obyvateľmi, najväčším mestom je Dubaj (2,2 mil.). Ďalšie väčšie mestá sú Sharjah (cca 900 tis.) a Al Ain (435 tis.)

Jazyky

Úradnou rečou je arabčina. Veľa ľudí hovorí aj po anglicky. U zahraničných pracovníkov sa môžete stretnúť aj s perzštinou, urdčinou a ďalšími ázijskými jazykmi.

Časový posun

V Spojených arabských emirátoch je nasledujúci časový posun:

  • +2 hod v dobe letného času 
  • +3 hod v dobe zimného času 

Mena a peniaze

Oficiálnou menou je 1 dirham (AED) = 100 filsov; 1 USD = 3,673 AED. Pre aktuálny kurz prosím navštívte oficiálne stránky Národnej banky Slovenska. Dirham je viazaný od roku 1985 pevným kurzom na USD. Kurzové rozpätie je výhodnejšie pre zmenu USD, než napr. pre EUR.

Otváracia doba bánk je väčšinou od nedele do štvrtka od 8. hodiny do 13. hodiny, v ostatných dňoch je zatvorené. Zmenárne sú vo väčších obchodných centrách. Majú otvorené každý deň, a to aj popoludní.

Komunikácia

Internet

Na internet sa môžete pripojiť v obchodných centrách veľkých hotelov alebo v internetových kaviarňach. Keďže poskytovateľom služieb je v celej krajine spoločnosť Emirates Internet and Media prostredníctvom oprávneného proxy servera UAE, môže byť prístup na niektoré stránky blokovaný.

Pošta

Pohľadnice a známky kúpite v papiernictvách a obchodoch so suvenírmi. Poštu môžete odoslať z hotelovej recepcie alebo vhodiť do červených poštových schránok. Doba doručenia je asi 10 dní.

Telefonovanie

Za príplatok môžete telefonovať z hotelov. K dispozícii sú vám aj verejné telefónne automaty na karty. Pri hovoroch použite predvoľbu pre Českú republiku: 00420, pre Slovenskú republiku: 00421. Volať môžete aj zo svojho mobilného telefónu. O cenách hovorov sa informujte u vášho mobilného operátora.

Kontakty na úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky

Al Mataf Street No.16, Villa 2
Abu Dhabi
Spojené arabské emiráty
Telefón: +971 26817705
Fax: +971 26817704
Núdzová linka: +971 566202560  
E-mail: emb.abudhabi@mzv.sk
Web: https://www.mzv.sk/abudhabi

Úradné hodiny pre verejnosť
  • Úradné hodiny konzulárneho oddelenia: pondelok - streda: 10:00 – 13:00 (miestneho času)
  • Úradné hodiny veľvyslanectva: nedeľa – štvrtok: 9:00 – 17:00 (miestneho času)

Zdravotná starostlivosť 

Ak budete potrebovať lekárske ošetrenie, obráťte sa na recepciu v hoteli alebo na svojho sprievodcu. Väčšina hotelov má svojho vlastného lekára. Poplatky za ošetrenie zaplatíte v hotovosti. Za doklad vám po návrate, ak máte dohodnuté poistenie liečebných nákladov, náklady za ošetrenie preplatia.

Odporúčame uzavrieť cestovné poistenie u ERV Európskej poisťovne. Vybrať si môžete z niekoľkých typov a vďaka spolupráci s CK FISCHER je navyše aj cenovo výhodnejšie.

Lekárne

Vo všedných dňoch bývajú otvorené väčšinou od 9:00 do 13:00 hod a od 16:00 do 22:00 hod., v piatok od 16:00 do 22:00 hod.

Colné predpisy

Osobné veci podliehajú na hraniciach colnej kontrole. Zakázaný je dovoz výrobkov z bravčového mäsa, pornografických či erotických materiálov (týka sa videozáznamov, kníh a časopisov) a materiálov, ktoré by mohli byť považované za pomôcky pre šírenie iného než moslimského náboženstva.

Emirát Abu Dhabi

Bezcolne je možné doviezť do emirátu Abu Dhabi cigarety v hodnote do 2 000 AED / 400 ks, cigary v hodnote do 3 000 AED, 2 kg tabaku, 4 litre alkoholu / 24 plechoviek piva (len nemoslimovia a iba letecky), a dary (vrátane parfumov) v hodnote do 3 000 AED.

Letisko Dubaj

V prípade vstupu do krajiny prostredníctvom letiska v Dubaji možno bezcolne doviezť 400 ks cigariet alebo 50 ks cigár alebo 500 g tabaku, 4 litre alkoholu či 2 x 24 plechoviek piva a dary v hodnote do 3 000 AED. Dovoz alkoholu je úplne zakázaný do emirátu Sharjah.

Čo je zakázané dovážať do SAE

Zakázaný je dovoz či prejazd cez SAE (vrátane tranzitu na letisku) so zbraňou, strelivom (vrátane prázdnej munície), s pomôckami pre telesnú ochranu typu nepriestrelných viest a s ďalšími pomôckami ako čistiacia súprava k zbrani, opasok s púzdrom na zbraň, putá a ďalší vojenský či policajný materiál. Dovoz či tranzit spomínaných predmetov je povolený len na základe osobitnej licencie Ministerstva vnútra SAE.

Prevážanie napr. prázdnej nábojnice do vzduchovky môže byť potrestané v lepšom prípade vysokou pokutou, v horšom potom odňatím slobody v dĺžke minimálne 6 mesiacov nepodmienečne. Zvláštnu licenciu vyžaduje dovoz technického vybavenia ako satelitné telefóny, odpočúvacie a nahrávacie zariadenia, vysielačky a pod.

Striktne je zakázaný dovoz narkotík. Letiská sú vybavené citlivými prístrojmi na indikáciu aj minimálneho množstva drog. Pri zistení hoci nepatrného množstva drogy u cestujúceho hrozí súd za držanie omamných prostriedkov, pričom minimálna sadzba za tento delikt je v SAE odňatie slobody na štyri roky nepodmienečne. Prítomnosť omamnej látky v krvi je hodnotená ako jej držanie. Prísne tresty sa týkajú tiež držania marihuany či umelých zmesí, napr. Spice. Licenciu vyžaduje dovoz pesticídov.

Dovoz liekov do Arabských emirátov

Do SAE je zakázaný dovoz niektorých liekov, ktoré sú v SR bežne dostupné. Odporúčame preto pred cestou nahliadnuť do aktuálneho zoznamu zakázaných liekov a zaobstarať si včas v SR povolenú alternatívu zakázaného lieku či požadovanú lekársku dokumentáciu pre jeho dovoz (úradne overenú kópiu predpisu, potvrdenie Ministerstva zdravotníctva SR, že používateľ lieku ho má v držbe legálne a iba pre osobnú potrebu).

V prípade nejasností či na overenie možnosti dovozu konkrétneho lieku sa možno informovať na telefónnom čísle: + 971-2-631 37 42 (Drug Control Department) či na e-mailoch ah.osman@moh.gov.ae a mvashokan @ moh. gov.ae.

Viac informácií vrátane zoznamu zakázaných liečiv nájdete na weboch Cpd-pharma.ae (dokument "MoH Guidelines 2012 for Carrying of Personal Medicines With Travelers in to the United Arab Emirates) a Uaeinteract.com.

Obmedzenie finančnej hotovosti v SAE

V prípade dovozu alebo vývozu finančnej hotovosti presahujúcej hodnotu 10 000 EUR je na hraničných priechodoch SAE zákonná povinnosť deklarovať túto skutočnosť pri pasovej, bezpečnostnej a colnej kontrole, a to písomnou formou aj ústnym oznámením vopred a bez vyzvania. Nedodržaním tejto povinnosti sa cestujúci vystavuje riziku trestného stíhania a konfiškácie príslušnej finančnej hotovosti.

Povinná zmena valút ani povinnosť preukázať dostatok finančných prostriedkov pre pobyt v SAE nie sú zavedené. 

(Aktualizované podrobnosti nájdete na webových stránkach MZV o Spojených arabských emirátoch.)