1. Fischer.sk
  2. Antigua a Barbuda
  3. Dôležité informácie

Dôležité informácie Antigua a Barbuda

Najdolezitejsia-informacia-z-Antigue-a-Barbudy-znie,-ze-tam-je-uplne-nadherne.jpg

Antigua a Barbuda patria k najexotickejším destináciám, kam sa počas letnej dovolenky môžete dostať. Pár dôležitých informácií vám určite pomôže.

Štátne zriadenie

Antigua a Barbuda je konštitučná monarchia a členom Commonwealthu, formálne tu vládne britská kráľovná zastúpená generálnym guvernérom.

Administratívne členenie

Administratívne je územie rozdelené na šesť okrskov, z ktorých najväčší je Saint John´s, na ktorého území sa nachádza aj rovnomenné hlavné mesto. Ostrovy Barbuda a Redonda majú stav samostatných dependencií. 

Časový posun

Posun ostrovov Antigua a Barbuda je mínus päť hodín voči nášmu zimnému času a mínus šesť hodín voči letnému času. V praxi to znamená, že keď je u ná napríklad 20 hodín, na Antigue je iba 15 hodín. Počas letného času sa rozdiel prehlbuje a na Barbude je 14 hodín.

  • Počas zimného času: Antigua – 5 hodín
  • Počas letného času: Antigua – 6 hodín

Mena a peniaze

Peňažnou jednotkou je východokaribský dolár (ECS), ktorý sa delí na 100 centov. Nie je však problém zaplatiť i americkými dolármi. V obehu sú bankovky v nominálnych hodnotách 5, 10, 20, 50 a 100 východokaribských dolárov a mince 1, 2, 5, 10, 25 centov a jeden dolár.

Na výmenu peňazí využite banky v mestách, prípadne v turistických rezortoch.

Komunikácia

Internet

Pokrytie internetom je vcelku uspokojivé. Vo väčších hoteloch sú bežné i bezdrôtové siete, v mestách tiež fungujú internetové kaviarne a prípojné body.

Pošta

Poštové úrady sú okrem víkendov otvorené každý deň. List sa do Slovenskej republiky dostane maximálne do štrnástich dňov.

Telefonovanie

GSM pokrytie všetkých turisticky vyhľadávaných lokalít na ostrovoch je dostatočné, roaming funguje bez problémov.

Dôležité čísla

Ambulancia: 999/911 0251
Hasiči: 999/911 0044
Polícia: 999/911 0125

Kontakty na úrady

Antigua a Barbuda – Honorárny konzulát Saint John´s

POZOR! Činnosť HK pozastavená. Diplomatickú pôsobnosť pre Antigua a Barbuda má Stála misia ČR pri OSN v New Yorku a konzulárnu pôsobnosť má GK New York.

Web: www.mzv.cz/newyork

Zdravotná starostlivosť

Na ostrovoch je v prevádzke iba štátna nemocnica na nízkej úrovni a vyspelejšia súkromná klinika Adlin. Tá požaduje pred ošetrením zálohu 4 000 britských libier a nevracia preplatky. Klinika akceptuje zdravotné poistenie dohodnuté najmä u veľkých britských a amerických spoločností. V prípade záujmu sme pripravení vám pomôcť s uzatvorením poistenia.

Do batožiny si nezabudnite pribaliť lekárničku s kvalitnými liekmi proti zvracaniu, hnačke, prechladnutiu, horúčke, zápalu a alergickým reakciám. Oceníte i repelent a prípravok upokojujúci po uštipnutí hmyzom.

Colné predpisy

Bežné veci osobnej potreby si môžete priviesť bez cla. Výslovne je zakázaný dovoz oblečenia pripomínajúceho vojenské uniformy či armádneho kamuflážneho oblečenia.

(Aktualizované podrobnosti nájdete na webových stránkach MZV o Antigue.)

  • Späť na prehľad informácií o ostrovoch Antigua a Barbuda a ponuku zájazdov.