Vietnam v súkolí dejín

Prvá civilizácia

Oblasť Vietnamu je osídlená už od paleolitu, o čom svedčia niekoľko tisíc rokov staré nálezy z lokality Thanh Hoa. Prvá známa kultúra Dong Son sa tu rozvinula zhruba 1200 rokov pred naším letopočtom, za zakladateľa prehistorického vietnamského štátu sa považuje dynastia Hong Bang.

Ešte pred naším letopočtom sa tisícročnej vlády nad oblasťou ujali Číňania. Od 17. storočia svoj vplyv začalo uplatňovať Francúzsko, ktoré nakoniec v roku 1884 urobilo z Vietnamu svoju kolóniu rozdelenú do provincií Kočinčína, Annam a Tonkin.

Vietnamská vojna

Z európskeho područia sa Vietnamci vymanili až v roku 1954. Ho Či Minova armáda víťazstvom v legendárnom boji pri Dien Bien Phu ukončila osemročnú indočínsku vojnu, nikto však netušil, že krajina má najtemnejšie obdobie svojej histórie ešte pred sebou.

Krajina bola rozdelená na komunistickú Vietnamskú demokratickú republiku na severe a na profrancúzsku Vietnamskú republiku na juhu. Výsledkom vzájomného napätia bola Vietnamská vojna za účasti USA ústiaca do vzniku jednotného Vietnamu v roku 1976.