×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Šport, zábava, pamiatky. Na Egejskej riviére je čo robiť

Zoznámte sa so širokou paletou aktivít, na ktoré sa môžete tešiť počas dovolenky na Egejskej riviére okolo Bodrumu. Šport, pohyb, relax, potápanie, nakupovanie suvenírov, reštaurácie, slávnosti a večerná zábava - vyberie si každý!

Športy

Golf

I okolo Egejskej riviéry je v poslednej dobe veľmi populárny golf. Využite napríklad služieb klubu Bodrum Golf Club v Ortakente.

Jazda na koni

Vychutnajte si úžasnú tureckú krajinu z konského chrbta. Miestne farmy organizujú výlety s koňmi alebo kone individuálne prenajímajú.

Plachtenie a jachting

Súčasťou lodných výletov bývajú zastávky na kúpanie či šnorchlovanie v najkrajších zátokách v okolí. Uvidíte kúzelné zátočiny a zálivy i malebné turecké prístavy. Za návštevu určite stojí Izmir, Cesme, Kusadasi, Bodrum, Marmaris a Fethiya.

02-Turecko-Egejska-riviera-Bodrum-Tradicni-turecke-lazne-hammam.jpg

Potápanie

Potápať sa môžete iba vo vyhradených miestach. Najobľúbenejšia lokalita na potápačskej mape egejskej riviéry je Kara Ada (Čierny ostrov) pri Bodrume, kde nájdete tiež rad potápačských obchodov a škôl.

Plávanie

Kúpanie pri nádherných plážach v okolí letovísk Isuz, Patara, Ortakent a Gümüşlük pozdĺž stredomorského pobrežia naozaj stojí za to.

Windsurfing

Široké zátoky v blízkosti letovísk Cesme, Turgutreis u Bodrumu a Marmaris sú výborné na windsurfing. Vybavenie si môžete požičať v každom mieste.

Turecké kúpele

Doprajte si relaxáciu v známych parných kúpeľoch hammam, ktorými je vybavená veľká časť hotelových komplexov. Pôvodne ich zaviedli už Rimania, avšak Turci ich dotiahli k dokonalosti. Majú blahodarný vplyv na zdravie človeka a všetky jeho zmysly. Ich princíp spočíva v pôsobení parného kúpeľa, teplej a studenej vody a masáží. Okúzli vás i samotné prostredie, celá procedúra totiž prebieha v krásne ozdobenej mramorovej miestnosti.

Zábavné parky na Egejskej riviére

Iba kúsok od Bodrumu sú dva akvaparky. Areál Pirates Inn The Cactus leží medzi Yalikavakem a Gündoganem, Aquapark Dedeman Bodrum pozýva k návšteve kúsok or Ortakentu. Ďalšie vodné svety sa nachádzajú trochu ďalej. Cez hodinu cesty, severne od Didimu nájdete Aquapark Didim. Opačným, južným smerom vyrástol v Marmaris pekný Aqua Dream Water Park a priamo pri pobreží Atlantis Water Park.

Národné parky pri Egejskej riviére

Najbližším národným parkom pri bodrumskej časti Egejskej riviéry je Dilek Peninsula-Büyük Menderes okolo ústia Veľkého Menderesu. Vydať sa môžete i do miniatúrneho NP Spil Dagı okolo hory Sipylus a do krásneho NP Marmaris pri meste Mugla.

02-Turecko-Egejska-riviera-Bodrum-Bodrum-v-sobe-spouje-krasnou-prirodu,-sportovni-aktivity-i-historicke-pamatky.jpg

Egejská riviéra a svetové dedičstvo UNESCO

Z oblasti Bodrumu môžete tiež vyraziť za niektorou z pamiatok UNESCO. Jedná sa síce o celodenné výlety s dlhou cestou, avšak zážitok stojí za to. Najznámejšie dávne antické mesto Hierapolis na pahorku s termálnymi kúpeľmi Pamukkale (tzv. „Bavlnený hrad“). Zvyšky starovekého mesta Aphrodisias s kultom bohyne Afrodity zahŕňajú monumentálny tetrapylón, kedysi zastrešený amfiteáter, štadión či Afroditin chrám. Odporúčame však tiež výpravu do archeologického komplexu mesta Efes (hoci do UNESCO nepatrí) s Artemidiným chrámom (jeden zo siedmich divov sveta) a Jaskyňou sedmospáčov.

Nakupovanie v obchodoch

Na Egejskej riviére sa dá zohnať snáď úplne všetko. Najmä na bazároch. Kúpite tu korenie, potraviny, oblečenie, topánky, kabelky, šperky a zlato, keramiku, porcelán, medený riad i celý rad suvenírov ako ozdobné púzdra na cigarety a dosky na backgammon. Ak budete chcieť niečo úplne výnimočného, poobzerajte sa po kobercoch. Turecké koberce sú vyrábané vždy ručne, tie najvzácnejšie z pravého hodvábu.

K obľúbeným miestam nákupov patria veľké a moderné obchodné galérie Oasis Mall v Bodrume a Midtown Shopping Mall v Ortakente. Vôňu tradičných trhov ponúkajú bodrumský Bazaar či pestrofarebný trh v Turgutreis.

Okrem reštaurácií a marketov, otvorených denne od 9 do 23 hodiny, sú ceny väčšinou zjednateľné a dá sa platiť eurami či dolármi, v hotovosti i kreditnou kartou. Najlepšie ceny získate priamo u výrobcu v jeho dielni, kde je možné zjednať dokonca až o 70 percent nižšiu cenu.

Reštaurácia

Na Egejskej riviére si pochutnáte na skvelom jedle v stravovacích zariadeniach všetkých kategórií. Prepitné teda bakšiš sa najčastejšie dáva v hodnote asi desiatich percent z výdavkov. „Prepitné“ pre ďalšie profesie:

  • Hotelový nosič - 1 euro za každú batožinu
  • Chyžná - zhruba 5 eur za jeden týždeň pri odchode
  • Masér - 2 eurá

Zábava a nočný život

Rad reštaurácií, barov a diskoték sa nachádza napríklad na Bodrumskom polostrove, ktorému sa hovorí turecké Saint Tropez. Vyskúšajte kluby v meste Bodrum a v oblasti nazývanej Göltürkbükü.

Podobne ako v ďalších regiónoch krajiny, i na Egejskej riviére sa dodržiavajú turecké štátne sviatky.

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám