1. Fischer.sk
  2. Tunisko
  3. Poloha a geografia

Poloha a geografia Tuniska

Tuniská republika má rozlohu viac ako 162 tisíc kilometrov štvorcových a nachádza sa v severozápadnej časti afrického kontinentu pri brehoch Stredozemného mora. Susedí s Líbyou a s Alžírskom, s ktorým spoločne s Marokom vytvára geografickú a historickú jednotku nazývanú v arabskom svete Maghreb.

Tunisko je veľmi členité. Na severe krajiny sa vypína horský masív, vnútrozemie tvoria stepi, juh je pokrytý púšťou a východná oblasť je pobrežným pásom. Najvyššou horou je Džabal aš-Šánabí s 1 544 metrami.

Koľko ľudí žije v Tunisku?

V Tunisku žije okolo 10,8 milióna obyvateľov. Sú veľmi priateľskí, prívetiví a neustále usmievaví. Tunisania sa nikam neženú, vždy si nájdu čas na popoludňajší pohárik mätového čaju, silnú maurskú kávu a obľúbenú vodnú fajku. Sú milovníkmi nielen života ako takého, ale aj spevu, tanca a klebetenia s priateľmi.

tunisko-Juh-Tuniska-vyplna-nehostinna,-avsak-jedinecna-Sahara.jpg

Hlavným mestom Tuniska je starobylý Tunis. V minulosti sa dostal do povedomia pod názvom Kartágo a najčastejšie sa spája s jedným z najznamenitejších vojvodcov svetových dejín, Hanibalom. Ďalšie veľké mestá sú Sfax, Sousse a Kairouan.

O tuniskej ekonomike

Tuniské hospodárstvo je založené na priemyselnej výrobe. Z ťažkého priemyslu sa krajina orientuje na ťažbu ropy a fosfátov, z ľahkého na spracovanie textilu a potravinárstvo. Tunisko vyváža olivový olej, ovocné a rybie konzervy, datle, víno. Veľké príjmy, až 10 percent hodnoty hrubého domáceho produktu, pochádzajú z cestovného ruchu.