Históriu Srí Lanky silne ovplyvnilo náboženstvo

Dejiny ostrova Srí Lanka sú dlhé a pestré. Charakterizujú ju hlavne dva faktory: kolonizácia európskymi mocnosťami a napätie medzi Sinhálcami a Tamilmi. Sinhálci tvoria množstvom väčšinu, vyznávajú budhizmus a v minulých storočiach vytvorili veľké kráľovstvá Kotte a Kandy. Tamilov je menej, sú to hinduisti a ich známym kráľovstvom bola Jaffna.

Doba pred kolonizáciou Cejlónu

Ostrov obsadili už v 5. stor. pr. n. l. nomádski Védovia a vzniklo na ňom sinhálske kráľovstvo. Hlavným mestom bola od 4. storočia p. n. l. až do 10 storočia n. l. Anuradhapura. V 3. storočí p. n. l. prenikol na Srí Lanku vďaka Mahindovi, synovi indického cisára Ašóky, budhizmus. Učenie tu získalo veľkú popularitu, čo dokazuje napr. vznik théravádskej školy.

Sri-Lanka-Pollonnaruwa,-stara-pamiatka-Sri-Lanky.jpg

Cejlón a európska kolonizácia

Ostrov Srí Lanka pre Európu objavili portugalskí moreplavci (Lourenco de Almeida v roku 1505). V 17. storočí ho kolonizovali Holanďania a na prelome 18. a 19. storočia prevzali Briti. Srí Lanka sa tak v roku 1802 pod názvom Cejlón zaradila k britským kolóniám. Oficiálnym jazykom sa stala angličtina.

Moderné dejiny Srí Lanky

Srí Lanka dosiahla nezávislosť v roku 1948. V tom období začínajú rozpory medzi menšinovými Tamilmi a väčšinovými Sinhálcami. Tamilovia boli zbavení občianstva a mali byť vysťahovaní. Na svoju obranu však založili hnutie We Tamils Movement.

Na začiatku roka 1958 za vlády premiéra Solomona Bandáranájakeho dochádza k prvým krvavým stretom s obeťami na životoch. Časť talianskeho hnutia sa v 70. rokoch radikalizovala a vytvorila organizáciu Tigre oslobodenia tamilského Ílamu (LTTE).

Spor medzi Sinhálcami a Tamilmi prerástol v roku 1983 do občianskej vojny, ktorá trvala spolu viac ako 26 rokov. Tigre oslobodenia tamilského Ílamu boli 17. mája 2009 definitívne porazené srílanskou armádou. Srí Lanka od toho času zažíva prudký rozvoj cestovného ruchu a počty návštevníkov sa každoročne zvyšujú.

Historické pamiatky na Srí Lanke

NÁZOV  VZNIK MIESTO  TYP
Hlavné mesto Anuradhapura 4. storočie p. n. l. Anuradhapura mesto
Hlavné mesto Polonnaruwa 11. storočie Polonnaruwa mesto
Chrám Budhovho zubu 16. storočie Kandy chrám
Jaskynné chrámy 1. storočie p. n. l. Dambulla chrám
Kelaniya Raja Maha Vihara 5. storočie p. n. l. Colombo chrám
Koneswaram 3. storočie p. n. l. Trincomalee chrám
Nallur Kovil 948 Jaffna chrám
Nine Arches Bridge 1921 Demodara most
Pevnostný systém Galle 16. storočie Galle opevnenie
Skalná pevnosť Sigiriya 5. storočie Sigiriya palác

Rad z nich je súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám