×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Írskom krížom-krážom dopravným prostriedkom

Neveľká rozloha v spojení s kvalitnou dopravnou sieťou robí cestovanie po Írsku jednoduchým, pohodlným aj cenovo dostupným. Najviac odľahlé lokality Carndonagh na severe a Crookhaven na juhu sú od seba vzdialené 600 kilometrov (po ceste), resp. 450 kilometrov (vzdušnou čiarou).

Most-Samuel-Beckett-je-dolezitou-dopravnou-stavbou-v-Dubline-(1).jpg

Lietadlom do Írska

Z kontinentálnej Európy sa do Írska najpohodlnejšie dostanete letecky. Najfrekventovanejšie medzinárodné letiská sa nachádzajú v Dubline (Dublin Airport – Aerfort Bhaile Átha Cliath), Corku (Cork Airport – Aerfort Chorcaí) a Shannone (Shannon Airport – Aerfort na Sionna). Pristáť možno však tiež v mestách Kerry (Kerry Airport –  Aerfort Chiarraí), Donegal (Donegal Airport – Aerfort Dhuni na nGall) a Knock (Ireland West Airport Knock – Aerfort Iarthar Éireann Chnoc Mhuire). V krajine je spolu 36 letísk a s nízkonákladovými spoločnosťami môžete celkom lacno cestovať po Írsku letecky.

Trajektom do Írska

Do Írska však môžete tiež prísť autom s použitím pravidelných trajektových liniek z Francúzska či Veľkej Británie. K najväčším prístavom patria okrem Dublinu aj Rosslare Harbour a Howth.

Autom po Írsku

Írsko má modernú a vyspelú cestnú sieť (90 tisíc kilometrov ciest), ktorá vás bez problému dovedie aj do najodľahlejších miest ostrova. Automobil si môžete požičať v reťazcoch známych medzinárodných požičovní, najlepšie priamo na letiskách či železničných staniciach.

Írsko nemá diaľničné poplatky, len na niektorých mostoch sa platí mýto. Veľmi rozšírený je tu autostop, miestni ochotne berú stopárov. Pozor, jazdí sa vľavo, zato však nie je povinné denné svietenie. Na diaľniciach je najvyššia povolená rýchlosť 120 km/h, mimo obce 80 km/h a v obciach 50 km/h.

Autobusom po Írsku

Väčšinu verejnej dopravy v krajine zabezpečuje štátny verejný dopravca Córas Iompair Éireann (CIE). Ten sa delí na tri hlavné divízie. Irish Bus zabezpečuje autobusovú a mestskú hromadnú dopravu mimo mesta Dublin. Disponuje rozsiahlou a výborne fungujúcou infraštruktúrou, ktorá vás dopraví prakticky kamkoľvek v krajine. Diaľkové autobusy sú pomerne luxusné, klimatizované a pohodlné, dostanete sa nimi až do Anglicka a ceny prepravy sú veľmi príjemné.

V metropole a jej bezprostrednom okolí má hromadnú prepravu na starosti divízia Dublin bus.

Vlakom po Írsku

Írsko je pretkané približne takmer 2 tisíckami kilometrov koľajníc. Vlakové spoje v Írsku zabezpečuje Irish Rail, tretia divízia spoločnosti CIE. Železničná sieť nie je tak rozsiahla ako autobusová, zabezpečuje však veľmi komfortné a rýchle spojenie medzi všetkými väčšími mestami.
Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám