×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Ako sa zabaviť na Samose?

Grecko-8-Samos-Vyuzite-vsetky-lakadla-ostrova-Samos.jpg

Šport, turistika, nákupy, výlety, dobré jedlo, večerná zábava – nič z toho nie je na Samose problém. Ponúkame stručný prehľad aktivít, ktoré si tu počas svojej letnej dovolenky môžete dopriať.

Šport a pohyb

Windsurfing

Ostrov Samos patrí medzi päť najlepších windsurferských miest v Grécku. Ak ste začiatočníci, môžete absolvovať kurz v anglickom alebo nemeckom jazyku. Samozrejmosťou je zapožičanie vybavenia i s neoprénmi, trapézami a topánkami všetkých typov a veľkostí.

Vodné športy

Samos, rovnako ako ostatné grécke ostrovy, ponúka široký sortiment vodných športov vrátane wakeboardingu, jazdy na vodných lyžiach, člnoch a kajakoch, šnorchlovanie alebo potápanie.

Pešia turistika

Ostrov ponúka veľa možností pre pešie výlety všetkých druhov a náročností, ako aj kratšie relaxačné prechádzky hlavne v severnej časti ostrova. Takto spoznáte krásy nádherného pobrežia s divokými plážami a horami v pozadí. Na túru sa môžete vydať individuálne alebo so sprievodcom.

Cykloturistika

Ďalšou skvelou možnosťou na spoznanie ostrova sú výlety na bicykloch. Tie si môžete požičať v mnohých väčších letoviskách. Cyklistické chodníky tu nie sú pravidlom a je nutné si dávať pozor predovšetkým na štátnych cestách.

Nakupovanie a míňanie

Na Samose sú obchody otvorené celý týždeň okrem nedele. Otváracie hodiny sú väčšinou od 08:30 do 14:00 hod. a od 18:00 od 21:00 hod., v hlavnej sezóne až do polnoci. 

Suveníry

Pre Samos je typické tkáčstvo, hrnčiarstvo a výroba keramiky s pestrými farbami a dizajnom. Klasickým suvenírom sú preto nádoby „maskara bardak“ alebo „dikia koupa“, ďalej textilné výrobky a z potravín samozrejme olivy, olivový olej a med. Na ostrove sa z viniča hroznorodého vyrába mnoho druhov vín a likérov, najznámejšie z nich je sladké muškátové víno Samos Nectar či suché víno Samina. Vína zo Samosu sú dokonca používané i ako omšové vína vo Vatikáne.

Kde a čoho sa dobre najesť?

Pre Grékov je hodovanie spoločenskou záležitosťou. Ak zájdete na obed alebo večeru, presne podľa toho k vám budú pristupovať i v tavernách. Dobrá rada znie: na jedlo si vyhraďte dostatok času. Jedálne lístky v reštauráciách bývajú preložené do niekoľkých jazykov. Informácie o gréckych jedlách a nápojoch nájdete v sekcii „Kuchyňa“.

Gréci sa síce nenaháňajú za sprepitným, avšak zvykom je dávať menší obnos vo výške asi 10 % v prípade, ak ste spokojní s obsluhou. Sprepitné sa personálu necháva pri odchode na stole. 

Zábava a nočný život

Ak sa chcete zabaviť i večer, na Samose si to určite užijete. Kaviarne, taverny i bary nájdete v každom turistickom stredisku. V hlavnej sezóne bývajú naviac otvorené dlho do večera. Ak chcete prežiť noc v rytme tanca s gréckou modernou hudbou, navštívte niektorú z diskoték vo väčších centrách (Samos, Pythagorion, Karlovassi). Nočný život Grékov začína až okolo polnoci a končí v ranných hodinách. Taktiež sa pozrite, kedy sa oslavujú grécke štátne a náboženské sviatky, ktoré sprevádza celý rad osláv.

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám