×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Hory, rieky a obyvatelia Karpathu. Poloha a geografia ostrova v kocke

Jeden zo stredne veľkých gréckych ostrovov Karpathos sa nachádza medzi Krétou (na juhozápade) a Rodosom (na severovýchode). Patrí do súostrovia Dodekanéz (Dodekany tzn. Dvanásťostrovie) a obmýva ho Krétske a Stredozemné more.

Stručný zemepis Karpathosu

Pohľad na mapu ukazuje severne od Karpathosu dnes už úplne opustený ostrovček Saria, oddelený zhruba 100 metrov širokou úžinou. Do administratívnej oblasti Karpathosu patrí ešte menší ostrov Kasos, ležiaci iba niekoľko málo kilometrov juhozápadne.

Grecko-1-Karpathos-Krajina-ostrova-Karpathos-je-neopakovatelna.jpg

Karpathos má rozlohu 325 kilometrov štvorcových, dĺžku asi 50 kilometrov a maximálnu šírku 12 kilometrov. Vnútrozemie je skôr hornaté (ideálne na treky) a pobrežie lemujú jedny z najkrajších pláží Stredomoria. Najvyšší bod Kali Limni v strednej časti ostrova dosahuje 1 215 m n. m. Nenájdete tu prakticky žiadne trvalé vodné toky ani jazerá.

Demografia: kto a kde obýva Karpathos

Na Karpathose žije momentálne 6 až 7 tisíc stálych obyvateľov, zhruba dve tretiny z nich v hlavnom meste Karpathos (do roku 1953 nazývanom Pigadia). Svoje letné sídla tu majú mnohí Gréci, preto počet obyvateľov počas hlavnej sezóny výrazne narastá. Na zimu naopak tisíce Grékov opúšťajú ostrov kvôli práci na pevnine.
Gréci sú veľmi milí a pohostinní ľudia. Dodržiavajú popoludňajšiu siestu a ich život je pokojnejší a oveľa bezstarostnejší ako u nás. S tým súvisí i dodržiavanie pracovného času a času všeobecne. Dôležitú úlohu má pre Grékov náboženstvo – pravoslávni veriaci tvoria väčšinu populácie.

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám