Divoké dejiny Filipín

Až do začiatku 16. storočia boli Filipíny rozdrobené na rad lokálnych kniežatstiev. V roku 1521 pre Európu ostrovy objavil Fernão de Magalhães a v roku 1565 sa ostrovy stali španielskou kolóniou. Tou boli až do 19. storočia, kedy tu začali silnieť snahy o nezávislosť a prebehlo niekoľko ozbrojených povstaní, ktoré však boli potlačené.

Filipiny-Spomienky-na-filipinsku-minulost.jpg

V roku 1901 Filipíny prevzali Američania, víťazi španielsko-americkej vojny z roku 1898. Krajina so statusom dominia (podobne ako Portoriko) bola postupne pripravovaná na nezávislosť. Tento proces však prerušilo besnenie druhej svetovej vojny, kedy Filipíny boli bezohľadne anektované Japoncami. Ich nadvláda nad ostrovmi trvala až do roku 1945, kedy bola krajina po krvavých bojoch o Manilu oslobodená americkou armádou.

Filipíny nezávislé

V roku 1946 získali Filipíny nezávislosť, ale v roku 1966 sa chopil moci Američanmi podporovaný diktátor Ferdinand Marcos.

U kormidla sa udržal až do roku 1986.

Od tej doby je na Filipínach parlamentná demokracia a hlavou štátu je volený prezident. Horúcou pôdou boli Filipíny najmä v 70. a 80. rokoch, kedy prebiehali kruté boje medzi vládou a moslimskou teroristickou organizáciou Fronta islamského oslobodenia Morov so základňou na ostrove Mindanao.