Ako Filipínami najrýchlejšie zo severu na juh a naspäť

Medzi jednotlivými filipínskymi ostrovmi dobre funguje letecká aj lodná doprava, na veľkých ostrovoch je v prevádzke mnoho autobusových liniek. Vo väčších mestách sa dá využiť taxislužba či verejná doprava.

Vzduchom

O miestnu leteckú dopravu na Filipínach sa napospol starajú štátne aerolinky Philippine Airlines a niekoľko nízko-nákladových súkromných dopravcov ako Airphil Express či Seair. Hlavné medzinárodné letisko Paliparang Pandaigdig ng Nino Aquino sa nachádza pri hlavnom meste Manily a dostanete sa sem z veľkých európskych či ázijských letísk. Priama linka medzi SR a Filipínami nie je.

Po železnici

Jediná dobre fungujúca železničná trať na Filipínach spája Manilu s južnou časťou ostrova Luzon a meria 1 400 kilometrov. Vlaky sú pohodlné a klimatizované.

Lode

Lodná preprava je v ostrovnej krajine ako Filipíny hlavným prostriedkom transportu. Trajekty a pravidelné lodné linky spájajú takmer všetky časti Filipín, v ktorých je k dispozícii vyše 800 prístavov všetkých veľkostí. Centrom lodnej dopravy je manilský prístav, odkiaľ sa loďou dostanete do väčšiny destinácií v krajine. Cesta do najodľahlejších častí môže z Manily trvať až 24 hodín.

Filipiny-Pristavisko-vo-filipinskej-metropole-Manile.jpg

Autobusy

Najmä na hlavnom ostrove Luzon funguje pravidelná autobusová doprava, o ktorú sa starajú súkromní prepravcovia. Na dlhšie trasy sú k dispozícii pohodlné a klimatizované autobusy, na kratšie trasy môžete využiť miestne neklimatizované "jeepney", upravené viacmiestne džípy.

Filipínci veľa cestujú, a tak autobusové linky bývajú často preplnené.

Autom

Cestná doprava na Filipínach býva mnohokrát chaotická až nebezpečná, preto sa všeobecne odporúča prenajať si automobil aj so skúseným vodičom. Ak chcete riadiť sami, je minimálny vek pre prenájom automobilu 18 rokov a medzinárodný vodičský preukaz. Jazdí sa tu vpravo a požičovne automobilov a motocyklov nájdete vo všetkých veľkých mestách a na letiskách.

Na hlavných ostrovoch Visayas, Mindanao a Luzon je cestná sieť kvalitná a cesty všeobecne nadväzujú na trajektové spoje. Avšak sú tu časté dopravné kolapsy a kvôli počasiu zosuvy pôdy a miestni vodiči si s dopravnými predpismi hlavu príliš nelámu.

Preto je pre Európana naozaj bezpečnejšie radšej na Filipínach sám auto neriadiť.