Side

Umiestnenie: Turecko Turecká riviéra Side
typ: Mesto

Náš názor

Podľa miestnej legendy si miesto vybrali sami Kleopatra a Marcus Antonius pre svoje romantické stretnutia. Kedysi toto mesto bývalo malou rybárskou osadou, obklopenou ľudoprázdnymi piesočnými plážami.

Zakladateľmi mesta boli Gréci. V 2. a 3. storočia nl hral dôležitú úlohu miestny prístav. Bohatstvo mesta pochádzalo predovšetkým z pirátskych lupín a obchodu s otrokmi.

V byzantskom období sa tu vybudovalo niekoľko nových kresťanských chrámov, ale mesto postupne upadalo, až v 9. storočia úplne zaniklo. Tureckí rybári sa tu usídlili opäť až na začiatku 20. storočia.

Miestne antické divadlo patrilo k najväčším v celej oblasti, pôvodne mohlo pojať 15 000 divákov v 49 radoch. Postavené bolo v helénske období, neskôr ho rozšírili Rimania.

Naproti divadlu možné vidieť zvyšky agory, kde prebiehali trhy s otrokmi. Sedem metrov vysoké haly s dvadsiatimi piatimi stĺpmi zaštítil početné obchody a kúpele.

Uprostred všetkému dominoval chrám Tyché (bohyne šťastia). Neďaleko odtiaľ sídli Archeologické múzeum - na mieste, kde kedysi bývali rímske kúpele.

Novo vybudovaný tamojší prístav stojí na antických troskách. U neho sa nachádza pozostatky Apollonovho a Artemidinho chrámu z 2. storočia n.l.

Niektoré zo zachovalých stĺpov nechala opätovne vztýčiť istá americká turistka na pamiatku svojho manžela, s ktorým ruiny mnohokrát navštívila. V okolí týchto ruín postavili Byzantínci ohromnú baziliku, ktorá je aj dnes z väčšej časti zachovalá.

Podobná miesta

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám