Veľkosť a obyvateľstvo Mexika

Mexiko je rozľahlým štátom v Strednej Amerike. Rozprestiera sa medzi USA, s ktorými má spoločnú severnú hranici, na juhu susedí s Guatemalou a Belize. Západnú časť krajiny obmýva Tichý oceán, východné pobrežie Mexický záliv. Rozloha Mexika činí takmer 2 milióny kilometrov štvorcových, jeho metropolou je deväťimiliónové veľkomesto Mexico City.

Popocatepetl je najznámejší, nie najvyšší

Mexickú krajinu pretínajú zo severu na juh Kordillery, delené ďalej na masívy Východná Sierra Madre, Západná Sierra Madre a Anahuácku vysočinu. Najvyššou horou Mexika je 5 636 metrov vysoká sopka Pico de Orizaba. Medzi vysokými a divokými horami leží vo vnútrozemí úrodnej kotliny, s najväčšou koncentráciou obyvateľstva, Tolucká a Mexická nížina.

Spojené štáty mexické sú federatívnou republikou, administratívne členenou na 31 štátov a hlavné mesto. Žije tu vyše 113 miliónov ľudí, z ktorých je 60 percent miešancov španielskych kolonizátorov a indiánov, 30 percent etnických indiánov a zvyšok tvoria priami potomkovia Španielov, takzvaní kreoli. Nábožensky prevládajú z 90 percent katolíci.

mexiko-Mexicke-pobrezi-je-uzasne-u-Pacifiku-i-Atlantiku.jpg

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám