Pythagorion

Umiestnenie: Grécko Samos Pythagorion
Typ: Mesto

Za pamiatkami mesta Pythagorion

Romantické prístavné mestečko Pythagorion, pôvodne zvané Tigani, bolo pomenované po najslávnejšom synovi gréckeho ostrova Samos, mysliteľovi a matematikovi Pythagorovi.

Pytagorion sa nachádza na juhovýchodnom pobreží Samosu, na dohľad tureckej pevniny, ktorá je odtiaľto vzdialená iba 5 kilometrov. Kúsok od mesta sa nachádza aj medzinárodné letisko Aristarchos, do metropoly Samos to je necelú polhodinku autom.

Úžasní starogrécki tunelári

V Pytagorione nájdete veľké množstvo antických pamiatok. Medzi najzaujímavejšie patrí Eupalineion, kilometer dlhý, takmer dva metre široký (a rovnako vysoký), ručne kopaný vodovod. Na svoju dobu obdivuhodné dielo zásobujúce mesto vodou nechal pod akropolou preraziť v 6. storočí pred n. l. tyran Eupalinos. Je verejne prístupné a po 425 metroch od južného vchodu prídete na dobre viditeľné miesto, kde sa dve štôlne razené pôvodne proti sebe takmer úplne presne spojili.

Neďaleko od mesta Pythagorion nájdete unikátny komplex antických vykopávok Heraion. Ide o chrám bohyne Héry, ktorý bol v minulosti dvakrát väčší ako Pantheon v Aténach. Pri prehliadke objavíte obetný oltár bohyne, grécke kúpele alebo zrekonštruovaný antický stĺp. Sochy nájdené pri odkrývaní Heraionu sa nachádzajú v múzeu v hlavnom meste Samose.

  • Neváhajte a navštívte Pythagorion na ostrove Samos.

Podobné zaujímavosti, zaujímavé miesta a atrakcie - Samos