Athos

Umiestnenie: Grécko Chalkidiki + Olympská riviéra Athos
typ: Pamiatka UNESCO

Náš názor

Hora Athos, najposvätnejšie miesto ortodoxnej kresťanskej cirkvi

Svätá hora alebo hora Athos je Vatikánom pravoslávnej cirkvi a jej snáď najvýznamnejším duchovným a pútnickým miestom. Podobne ako Vatikán má aj autonómiu v rámci Helénskej republiky. Hora je úchvatným komplexom dvadsiatich pravoslávnych kláštorov pod správou konštantínopolského patriarchátu.

Mount Athos sa týči na juhu rovnomenného polostrova nadväzujúceho na Chalkidiki v severnej časti Egejského mora. Administratívne patrí pod kraj Thessalia a správne stredisko Solún je odtiaľ vzdialené iba 120 kilometrov.

Dych vyrážajúci kláštorný komplex uprostred Grécka

Tunajšie územie bolo osídlené už od staroveku a výstavba kláštorov začala okolo 8. storočia v Byzantskej ére. V súčasnosti tu vedie asketický život asi 2 tisíc ortodoxných mníchov z celej pravoslávnej Európy v spoločenstve kresťanských pustovníkov, tzv. Sketes.

Celý komplex 20 úchvatných starobylých kláštorov je právom na zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Medzi päť najslávnejších a hierarchicky najvýznamnejších patrí Megistis Lavras, Vatopediou, Iviron, Helandariou a Dionisiou. Výlet k hore Athos môže byť obohacujúcim turistickým aj spirituálnym zážitkom, avšak pozor, prístup do kláštorného areálu je povolený iba mužom.

Podobná miesta

Kontaktujte nás

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám