×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!

Dôležité informácie o Floride

Casovy-posun-na-Floride-dospite.jpg

Hrsť najdôležitejších informácií o Floride, ktoré sa vám môžu kedykoľvek hodiť.

Štátne zriadenie

Florida je federačným štátom USA. V čele stojí guvernér podriadený centrálnej vláde vo Washingtone. V parlamente je obvykle zastúpená dvomi senátormi.

Administratívne členenie

Florida je správne rozdelená na 67 okresov.

Časový posun

Rozdiel medzi Slovenskou republikou a východným pobrežím USA je mínus šesť hodín počas zimného času, mínus sedem hodín počas letného času. Ak u nás máme napríklad 16 hodín, na Floride majú 10 hodín dopoludnia. V lete, keď v strednej Európe beží letný čas, sa rozdiel zväčšuje a na Floride je ešte len 9 hodín ráno.

  • Počas zimného času: Florida - 6 hodín
  • Počas letného času: Florida - 7 hodín

Mena a peniaze

Peňažnou jednotkou je americký dolár (USD) ďalej delený na 100 centov. V obehu sú bankovky v nominálnych hodnotách 1, 5, 10, 20, 50 a 100 USD, mince 1, 5, 10, 25 a 50 centov a 1 dolár. Kurz sa v roku 2014 pohyboval v rozmedzí 19,80 až 22,50 Sk za 1 USD.

Komunikácia

Internet

USA je telekomunikačná veľmoc s najväčším konkurenčným prostredím na svete, preto sú internetové aj GSM telefónne siete na Floride naozaj vynikajúce. Vysokorýchlostný internet a Wi-fi je štandardom v každom väčšom obchodnom centre a existuje aj množstvo internetových kaviarní a kútikov. Hotely a turistické oblasti sú bezdrôtovým internetom pokryté takmer kompletne.

Pošta

Poštový reťazec je tu pomerne rozsiahly, úrady sú zvyčajne otvorené vo všedné dni medzi 9 a 17 hodinou a v sobotu dopoludnia. Bežný list alebo pohľadnica putuje do Slovenskej republiky maximálne 14 dní.

Telefonovanie

GSM signál vypadáva snáď len uprostred bažín Everglades, roaming funguje perfektne. V mestách je k dispozícii rozsiahla sieť telefónnych búdok. 

Na-Floride-toho-zazijete-vela,-vzdy-je-o-com-rozpravat-alebo-pisat.jpg

Dôležité čísla

  • Integrovaný záchranný systém - polícia, hasiči,
    záchranná služba: 911

Kontakty na úrady

Honorárny konzulát Orlando

8814 Bay Harbour Blvd.
Orlando, Florida
FL 32836
E-mail: orlando@honorary.mzv.cz
Telefón: 001 407 575 0908

Zdravotná starostlivosť

Zdravotná starostlivosť v USA je asi najkvalitnejšia na svete, avšak pre turistu aj veľmi nákladná. Odporúča sa preto cestovné poistenie s minimálnym krytím 50 000 USD. Ošetrenie je všeobecne nutné platiť okamžite na mieste!

Z týchto dôvodov nie je na zahodenie kvalitne vybavená lekárnička s liekmi proti hnačke a vracaniu, horúčke alebo nachladnutiu, zápalu a alergickým reakciám. Hodí sa tiež repelent a prípravok zmierňujúci poštípanie bodavým hmyzom.

Colné predpisy

Turisticky možno do krajiny bez cla doviezť 1 liter alkoholu, kartón cigariet, 100 cigár a darčeky do hodnoty 100 USD. Pri dlhodobejších pobytoch je tento limit vyšší, až 800 dolárov. Finančná hotovosť nad 10 000 USD musí byť colne deklarovaná.

Prísne regulovaný je obzvlášť dovoz potravín a poľnohospodárskych produktov, primárne je povolené dovážať len suché potraviny. Všetky požívatiny musia byť uvedené vo formulári na letisku. Zákaz platí pre dovoz rastlín a semien bez povolenia.

Chcem získavať informácie o zaujímavých produktoch a ponukách a rád vám poskytnem spätnú väzbu k vašim službám
Chcem, aby ste obsah a ponuky prispôsobili mojim záujmom a preferenciám