Ostrov Elefantina

Umiestnenie: Egypt Egypt - Marsa Alam Ostrov Elefantina
Typ: Prírodná atrakcia

Ostrov Elefantina s jeho pamiatkami

ostrov Elefantina niečo spoločné s najväčším suchozemským tvorom sveta? Zrejme áno, pretože slony žili po celom Egypte ešte v roku 4000 pred n. l. Vzhľadom na jeho strategickú polohu tu bolo vždy veľmi živo, čo dokazuje aj nebývalý počet rozmanitých pamätihodností. A núbijské dedinky Siou a Koti vás nadchnú svojou typickou kultúrou.

Ostrov Elefantina sa nachádza v oblasti prvého kataraktu (veľmi členitý a zle splavný úsek nílskeho toku s kamennými ostrovčekmi a balvanmi), staroveké hranice Egypta a Núbie. Dnes sa okolo rozkladá veľké mesto Asuán, niekoľko kilometrov proti prúdu sa týči hrádza Nízkej asuánskej priehrady. Letovisko Marsa Alam je asi 370 kilometrov ďaleko, rekreačné stredisko Hurghada ešte o 100 kilometrov ďalej.

Čo zaujímavé uvidíte na Elefantine

Názov ostrova Elefantina pochádza od Núbijcov, ktorí tu predávali slonovinu. Tvar ostrova pripomína sloní kel a slony môže evokovať aj množstvo ohromných šedých žulových okruhliakov v Níle okolo ostrova. Eratosthenés z Kyrény tu na sklonku 3. storočia pred n. l. odhadol obvod zemegule.

Na Elefantine možno nájsť zvyšky nilometra, ktorý umožňoval podľa výšky vodnej hladiny stanoviť kalendár poľnohospodárskych prác. Mimoriadne významné sú vykopávky starovekého mesta Abu, zvyšky Chnumovho chrámu vrátane mumifikovaného barana a objavy tzv. Elefantinských papyrusov. Na vedľajšom Kitchenerovom ostrove leží botanická záhrada.

Podobné zaujímavosti, zaujímavé miesta a atrakcie - Egypt - Marsa Alam