1. Fischer.sk
  2. Dominikánska rep.
  3. Praktické informácie

Praktické informácie

Prepitné

DominikanskaRep-Dodrziavajte-zasady-zdraveho-opalovaniia-na-dominikanskych-plazach.jpg

Prepitné je pre zamestnancov v cestovnom ruchu jedným z hlavných zdrojov príjmov. Je bežné dávať prepitné nosičom batožiny, vodičom autobusov, miestnym sprievodcom, recepčným, čašníkom i chyžným. Prepitné je úplne bežné aj pre personál v hoteloch s programom all inclusive. Ide spravidla pre nás o symbolické čiastky.

Elektrický prúd

V Dominikánskej republike sa používajú zásuvky amerického typu. Napätie sa pohybuje v rozmedzí 110 – 120V/ 60 Hz. Niektoré luxusnejšie hotely majú už prispôsobené zásuvky i napätie pre európsku elektroniku, všeobecne však odporúčame zaobstarať si adaptér.

Voda

Voda z vodovodu nie je pitná, preto pite iba balenú vodu. Dávajte si pozor na ľad v nápojoch. Obzvlášť to platí mimo hotelový areál. Ak budete mať zdravotné problémy, požiadajte obsluhu o „la bomba“, nápoj z jedlej sódy, bylinkového likéru, limetky a ďalších prísad, ktoré by vám mali pomôcť upokojiť podráždený žalúdok.

Opaľovanie

Pri miestnych podmienkach sú samozrejmosťou krémy na opaľovanie s vysokým faktorom, obzvlášť koža detí je na ostré dominikánske slnko veľmi citlivá. A neužiť si dovolenku pre popáleniny, ktoré môžu byť u citlivých jedincov i otázkou niekoľkodňového hojenia, by bola zbytočná škoda.

Čo sa týka opaľovania bez hornej časti plaviek, niektoré hotely s privátnymi plážami to môžu tolerovať, avšak určite sa na to nespoliehajte a skúste počas dovolenky vydržať so všetkými časťami plaviek. Na verejných plážach je to pre miestnych obyvateľov prinajmenšom drzé a urážlivé. Dominikánci sú veľmi pobožní ľudia a nahotu na verejnosti považujú za nehanebnosť. 

Kriminalita

Dominikánska republika je bezpečná krajina, ale pre pohyb mimo hotelový areál odporúčame vyhotoviť si kópiu pasu a originály uložiť v trezore hotela. Aj keď prípady napadnutia turistov sú minimálne, dávajte pozor na to, že Dominikánska republika je veľmi chudobná krajina, a preto tu často dochádza ku krádežiam. Odporúčame chodiť minimálne vo dvojiciach. Šperky a ďalšie cennosti pri výletoch a prechádzkach nebudete asi potrebovať, preto ich radšej nechajte na izbe alebo v trezore. To, samozrejme, platí i na plážach.

Čo sa týka batožiny, ak príde ku krádeži, poškodeniu alebo v prípade, že sa vám z kufra hocičo stratí, stratu ihneď nahláste. Kontaktujte delegáta alebo recepciu hotela. Ak príde k poškodeniu batožiny na letisku, je potrebné každú udalosť riešiť s leteckou spoločnosťou na mieste, najneskôr však do siedmych dní.