1. Fischer.sk
  2. Dominikánska rep.
  3. Kuchyňa a reštaurácie

Dominikánska kuchyňa a jej typické jedlá

Ochutnajte typické dominikánske jedlá!

DominikanskaRep-Uzite-si-skvelu-dominikansku-gastronomiu.jpg

Tzv. Comida criolla, kreolská kuchyňa, je dostupná hlavne v dedinkách a v odľahlých miestach turistických letovísk. Ak narazíte na nápis Comedor, máte veľkú šancu vyskúšať niektoré z typických jedál. Nečakajte veľký luxus ani výber, porcie sú ale slušné.

Špecialitou je dominikánska vlajka

K jedlám, ktoré sa často pripravujú patrí napríklad ryža s fazuľou a mäsom či rybou a malým šalátom. Ak k tomu dostanete ešte červenú omáčku, môžete sa pochváliť, že ste jedli dominikánsku vlajku (biela – ryža, červená – omáčka, modrá – fazuľa).

K národným jedlám patrí Sancocho – jedlo z jedného hrnca. Hlavnými ingredienciami sú plátanos (banány na varenie), yuca (maniok), cebolla (cibuľa), yame (maniok) a korenie (čierne korenie, paprika). Takmer všade dostanete grilované ryby, kúsky mäsa alebo bravčový bok. Častou prílohou je banánová kaša alebo fritované banány.

Na pobreží narazíte na stánky, kde sa predávajú ryby a plody mora – kraby, langusty či morské mäkkýše. Na mnohých miestach kúpite aj čerstvé ovocie – pomaranče, ananás, limocillo (malý citrusový plod, u nás nazývaný melikok dvojjarmový) a veľa iných.

V Dominikánskej republike sa na mnohých miestach stretnete s menšími vozíkmi, ktoré predávajú čerstvé kokosové orechy a cukrovú trstinu. Kokosová voda je nielen veľmi zdravá, ale v teple vás i príjemne osvieži. Rovnakú službu vám urobí aj prežúvanie cukrovej trstiny.

Čo sa pije v Dominikánskej republike?


V Dominikánskej republike sú dostať balené nápoje, ktoré sa dajú bežne zakúpiť i u nás. Mimo to sa tu predávajú ovocné šťavy, tzv. jugos, a to čisté, ako aj riedené cukrovou vodou. Obľúbené je i pivo. Najrozšírenejšie je Presidente, Bohemia a Quisqueya. Čo sa týka preslávených karibských koktailov, na každom rohu ich veru nenájdete. Dominikánci sú zvyknutí piť rum čistý a miešané nápoje tak dostanete iba v určitých typoch podnikov. Na plážach sú hitom kokosové orechy. Mladý plod má silnú zelenú šupku a vnútri je mlieko. Môžete skúsiť i variant s pridaným rumom.