Doprava v Dominikánskej republike

Metro

V hlavnom meste Santo Domingo jazdí metro. Linka sever – juh meria 15 km a má spolu 16 staníc, trasa západ – východ (linka A2) má 14 staníc. Začína na deviatom kilometri diaľnice Autopista Duarte a vedie až na začiatok mosta Puente Francisco del Rosario Sánchez. Súčasne existuje efektívna a bezpečná podporná nadväzujúca verejná doprava prevádzkovaná a riadená fondom rozvoja pozemnej dopravy (FONDET).

DominikanskaRep-Na-lodi-sa-mozete-prejst-napriklad-v-ramci-karibskeho-dobrodruzstva.jpg

Taxi

Stanovisko taxi nájdete v každom prístave, na letiskách a v podstate i vo všetkých hoteloch. Serióznu taxislužbu poznáte podľa áut označených nápisom „Taxi turistico“ a identifikačným číslom na dverách auta.

Autobusy

Po ostrove je v prevádzke sieť autobusových liniek. Trasy vedú cez veľké mestá v pravidelných intervaloch, za jazdu sa platí fixná suma. Využiť môžete aj minibusy Guagua. Zastavujú na zamávanie a sú o niečo lacnejšie.

Prenájom automobilov

V Dominikánskej republike neodporúčame z bezpečnostných dôvodov prenájom áut bez vodiča, najmä kvôli zlému stavu niektorých ciest a chaotickej prevádzky. Požičovne automobilov nájdete na všetkých letiskách. Aby ste si mohli požičať auto, musíte byť starší ako 25 rokov.

K zmluve budete potrebovať kreditnú kartu a vodičský preukaz (nemusí byť medzinárodný, stačí z krajiny pôvodu). Avšak vzhľadom k stavu ciest, neprítomnosť ukazovateľov na mnohých miestach a predovšetkým z dôvodu miestnych pomerov a pravidiel cestnej premávky vám požičanie auta neodporúčame.

Dopravné predpisy

V Dominikánskej republike sa jazdí vpravo. Odporúčame jazdiť veľmi opatrne, pretože Dominikánci sa rozhodne neradia k zodpovedným vodičom. Na cestách 1. triedy je najvyššia povolená rýchlosť 100 km/h, všade inde 80 km/h. Väčšina dopravných značiek je Európanom zrozumiteľná.